Beatyfikacja Rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września w Markowej, na Podkarpaciu, była wielkim świętem dla wspólnoty Kościoła nad Wisłą, której kontynuacją jest peregrynacja relikwii błogosławionych Męczenników po polskich diecezjach.

Eucharystii z obrzędem beatyfikacji przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Kard. Semeraro podkreślił w homilii, że beatyfikacja ta ma bardziej aktualne przesłanie niż kiedykolwiek. „W męczeństwie nowych Błogosławionych szczególnie sugestywną rolę odgrywa maleńkie dziecko, które Wiktoria nosiła w swoim łonie, przychodzące na świat w bolesnych chwilach rzezi matki. Chociaż nie miało jeszcze imienia, dzisiaj nazywamy je Błogosławionym” – zaznaczył. W uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczyło ok. 32 tys. wiernych. Eucharystię z obrzędem beatyfikacji koncelebrowało 1200 kapłanów, 6 kardynałów i 80 biskupów. Wspomnienie liturgiczne Rodziny Ulmów będzie przypadać 7 lipca, w rocznicę zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa.

15 marca abp Salvatore Pennacchio zakończył misję nuncjusza apostolskiego w Polsce. Otrzymał nominację na rektora Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie, która zajmuje się formacją kapłanów przygotowujących się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

9 czerwca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Uroczystości dziękczynne odbyły się 9 czerwca w Gnieźnie oraz 10 czerwca w Poznaniu. Święcenia kapłańskie abp Stanisław Gądecki przyjął 9 czerwca 1973 roku z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Z okazji 50-lecia kapłaństwa, życzenia abp. Gądeckiemu złożył papież Franciszek.

W dniach 7-9 lipca, w Polsce i w Ukrainie, odbyły się kościelne obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie. Podczas uroczystości zostało podpisane wspólne oświadczenie o przebaczeniu i pojednaniu. 7 lipca, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, odbyła się okolicznościowa Liturgia Słowa, w której wzięli udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. 8 lipca abp Gądecki przewodniczył Mszy św. w Parośli na Wołyniu, miejscu męczeństwa Polaków. Z kolei 9 lipca została odprawiona Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku.

9 lipca abp Grzegorz Ryś został mianowany kardynałem. Kreacja kardynalska odbyła się 30 września w Watykanie, a uczestniczyli w niej licznie przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski.

5 października do Warszawy przybył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, który został mianowany na ten urząd przez papieża Franciszka 8 sierpnia. Nowy Nuncjusz pochodzi z archidiecezji mediolańskiej. Przez ostatnie sześć lat pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Nigerii.

16 października odbyły się rzymskie uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji w Bazylice św. Piotra w Rzymie sprawowana była Msza św. z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz Prezydenta RP.

Ponadto, Konferencja Episkopatu Polski wydała w ciągu roku kilka ważnych dokumentów nt. aktualnych wydarzeń społecznych. M.in. 16 lutego został opublikowany Apel Przewodniczącego KEP w związku z pierwszą rocznicą wojny w Ukrainie. 16 marca zostało wydane Stanowisko KEP „Święty Jan Paweł Wielki”, w którym członkowie Episkopatu zaapelowali o poszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. 30 marca ukazał się „Dekret ogólny w sprawie występowania duchownych, członków Instytutów Życia Konsekrowanego, Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach”. 2 maja Rada Stała KEP opublikowała Stanowisko w kontekście nadchodzących wyborów. 4 września zostało opublikowane Stanowisko Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych w sprawie dopuszczalności aborcji w oparciu o przesłankę zdrowia psychicznego. 21 września ukazało się Vademecum wyborcze katolika opracowane przez Radę ds. Społecznych KEP. 15 grudnia Przewodniczący Episkopatu wystosował list do Prezydenta RP, w którym zwrócił się z prośbą o odmowę podpisania ustawy z dn. 29 listopada.

Na poziomie Kościoła powszechnego, znaczącym wydarzeniem była pierwsza rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, która odbyła się w dniach 4-29 października. Delegatami Konferencji Episkopatu Polski na zgromadzenie Synodu w Rzymie byli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący KEP, abp Adrian Galbas, koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności. Ponadto z nominacji papieskiej w obradach wziął udział kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Aleksander Bańka natomiast był jednym z pięciu świeckich reprezentantów Europy. Jako przedstawiciel Kurii w Synodzie uczestniczył kard. Konrad Krajewski. Na zakończenie pierwszej rzymskiej sesji został opublikowany dokument końcowy. Druga rzymska sesja Synodu odbędzie się w październiku 2024 roku.

Wcześniej, w dniach 5-12 lutego odbyło się zgromadzenie kontynentalne Synodu w Pradze. Z Polski w obradach zgromadzenia wzięli udział abp Stanisław Gądecki, abp Adrian Galbas SAC, s. Mirona Turzyńska OSF oraz prof. Aleksander Bańka. Ponadto w spotkaniu uczestniczyło siedmiu delegatów online.

W dniach 1-6 lipca odbyły się 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). W wydarzeniu wziął udział papież Franciszek. Polskę reprezentowało ok. 20 tys. młodych ludzi, a towarzyszyło im 19 biskupów.