W krótkiej rozmowie z serwisem prawy.pl dr Anna Mandrela opowiedziała o motywacji do napisania biografii siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz) – bohaterki okresu powojennego, która poświęciła swoje życie walce o wartości i przetrwanie w totalitarnej rzeczywistości. Historia siostry Izabeli, która ratowała Żydów podczas okupacji i później znalazła się w komunistycznych więzieniach, stanowi ważny element polskiej tożsamości, warty upamiętnienia i przypominania kolejnym pokoleniom.
– Moja książka to pierwsza pełna biografia poświęcona życiu siostry Izabeli. Wcześniej nikt tak dokładnie nie zajął się tym tematem, a jej historia była praktycznie nieznana, nawet w kręgu osób zainteresowanych polskimi bohaterami z czasów podziemia antykomunistycznego. O siostrze Izabeli dowiedziałam się, gdy pisałam artykuły na stronę poświęconą prześladowaniom Kościoła przez komunizm. W jednej z książek o tej tematyce znalazłam dosłownie akapit dotyczący tortur, jakie przeszła siostra Izabela. Jej niezłomna postawa i siła woli wobec tak wielkich cierpień sprawiła, że chciałam dokładniej opisać jej historię – stwierdziła dr Mandrela.
Autorka podkreśliła również znaczenie pracy badawczej nad postaciami historycznymi, które zostały wyklęte przez system komunistyczny. Jej publikacje nie tylko przybliżają życie i działalność bohaterów antykomunistycznych, ale także analizują zjawiska filozoficzno-religijne, które kształtowały polską kulturę. Kontynuując swoją misję ochrony pamięci historycznej, dr Anna Mandrela zainicjowała nawet akcję społeczno-edukacyjną „Wyślemy książkę o rtm. Pileckim do 100 szkół”. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania historii i wzorców patriotycznych, które reprezentował m.in. rtm. Witold Pilecki – symbol bohaterstwa i odwagi w walce o wolność.
– Słyszymy, że historia rtm. Pileckiego ma zniknąć z nowej podstawy programowej, choć dopiero niedawno została do niej wprowadzona. Od kilku lat prowadzę prelekcje w szkołach o życiu i bohaterstwie Witolda Pileckiego. Dla młodych ludzi jest to nie tylko postać historyczna, ale i wzór do naśladowania. Książka ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” zainspirowała wiele osób do pracy nad swoimi wadami oraz do kształtowania swojego charakteru. Ta publikacja zawiera ponadczasowe teksty, takie jak ,,Odezwa do działaczy młodzieżowych”, które zmuszają młodego człowieka do zadawania pytań na temat celu życia, ojczyzny, religii czy rodziny. To bardzo ważna odtrutka na te wszystkie zgubne zmiany, jakie widzimy w edukacji – powiedziała serwisowi prawy.pl dr Anna Mandrela.
Jak wskazała badaczka, dzięki zaangażowaniu darczyńców książkę już udało się wysłać do dwudziestu szkół, a akcja wciąż trwa. Dr Anna Mandrela zachęca do wsparcia inicjatywy i proponowania kolejnych placówek, do której zostaną wysłane książki. Sugestie można wysyłać na adres: mandrela.anna@gmail.com
Mariusz Paszko