Katedra Matki Bożej Wniebowziętej to najważniejsze dla katolików miejsce w stolicy Indonezji. Tam też dziś po południu Ojciec Święty Franciszek spotkał się z duchowieństwem i wiernymi, którym przypomniał, iż mottem jego pielgrzymki są słowa: „Wiara, braterstwo, współczucie”. Wyjaśniając, czym jest braterstwo, biskup Rzymu posłużył się wierszem Wisławy Szymborskiej.

- „Pewna XX-wieczna poetka użyła bardzo pięknego wyrażenia, aby opisać tę postawę: napisała, że być braćmi to kochać się nawzajem, uznając, że różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody”

­- powiedział Franciszek.

Stwierdził, że „żadne dwie krople wody nie są do siebie podobne, tak jak żadni dwaj bracia, nawet bliźniacy, nie są całkowicie identyczni”.

- „Żywe braterstwo oznacza zatem wzajemną akceptację, uznanie siebie nawzajem za równych w różnorodności”

- podkreślił.

Ocenił, że jest to charakterystyka Kościoła w Indonezji, tworzonego i doceniającego wkład różnych rzeczywistości na poziomie kulturowym, etnicznym, społecznym i religijnym.

- „Głoszenie Ewangelii nie oznacza narzucania lub przeciwstawiania swej wiary wierze innych, ale dawanie i dzielenie się radością spotkania z Chrystusem zawsze z wielkim szacunkiem i miłością braterską do wszystkich”

- powiedział.

Przywołany wiersz Szymborskiej to kolejny polski akcent w najdłuższej pielgrzymce tego pontyfikatu, w czasie której papież Franciszek odwiedza Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni oraz Singapur. W czasie lotu z Rzymu do Dżakarty, korespondentka PAP wręczyła Ojcu Świętemu zdjęcie zbombardowanej we wrześniu 1939 roku Warszawy. Wyraźnie poruszony tym gestem, Franciszek położył na zdjęciu dłoń w geście błogosławieństwa.