Materac lateksowy czy piankowy?
Wiele osób poszukując nowego materaca, zastanawia się, co lepsze: materac piankowy czy lateksowy? Pytanie to zawiera pewien duży skrót myślowy. Mianowicie, wykorzystywany w materacach lateks również jest pianką. Można to wyjaśnić jeszcze innymi słowami: materace lateksowe są jednymi z nowoczesnych materacy piankowych.
Dlaczego jednak myśli się o nich jako o osobnej kategorii produktów? W przypadku materacy lateksowych ogromną rolę odgrywa fakt, że posiadają one masę zupełnie unikatowych właściwości, które przekładają się na komfortowy sen.
Czym są materace lateksowe?
Materace lateksowe dzielą się na naturalne oraz syntetyczne. I jedne, i drugie są materacami o zupełnie unikatowych właściwościach. Czym dokładnie pianka lateksowa różni się od innych materacy piankowych?
W opinii wielu osób materac lateksowy jest najlepszym typem materaca. Dzięki specjalnej budowie i wysokiej sprężystości idealnie dopasowuje się on do kształtu ciała. Pianka lateksowa cechuje się również dużą elastycznością punktową (zbliżoną do tej uzyskiwanej w materacach kieszeniowych), co przekłada się na wysoki komfort snu i sprawia, że materace te doskonale nadają się do łóżek małżeńskich, gdyż nie przenoszą drgań.
Pianka lateksowa zapewnia także znacznie lepszą cyrkulację powietrza, przez co tworzy idealne warunki snu dla osób cierpiących na nadmierną potliwości. Wyróżniają ją właściwości antyalergiczne (pianka lateksowa chroni przed rozwojem roztoczy), są łatwe w utrzymaniu czystości i w dodatku cechuje je wysoka trwałość - zazwyczaj służą swoim właścicielom przez długie lata!
Jaką twardość powinien mieć materac lateksowy?
Materac lateksowy a piankowy - jak dobierać ich twardość? Warto zdawać sobie sprawę, że twardość materaca jest jednym z kluczowych aspektów. Zbyt miękkie lub zbyt twarde podłoże snu nie pozwoliłoby na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa, co obniżyłoby jakość snu i mogło być przyczyną dolegliwości bólowych.
Nie ma większego znaczenia, jaki typ materaca chcemy kupić. Twardość podłoża zawsze dopasowuje się do masy ciała użytkownika. Na rynku materacy stosuje się odpowiednią skalę H (ang. “Hardness” - twardość), która ułatwia wybór odpowiedniego modelu:
-
H1 - materace miękkie (60 kg),
-
H2 - materace średnio twarde (60-80 kg),
-
H3 - materace twarde (80-110 kg),
-
H4 - materace bardzo twarde (110-130 kg),
-
H5 - materace ultra twarde (pow. 130 kg).
Jaki materac piankowy warto jeszcze rozważyć?
Wciąż zastanawiasz się, co będzie lepsze i jaki materac, piankowy czy lateksowy, wybrać? Obecnie dostępne na rynku nowoczesne pianki również zapewnić mogą wysoki komforty wypoczynku i wyróżniają się unikatowymi właściwościami. Na rynku nie brakuje też modeli,w których połączono lateks z innymi rodzajami pianki.
Osoby poszukujące materaca o właściwościach ortopedycznych powinny znaleźć model posiadający piankę termoelastyczną visco/memory. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do ciała zarówno pod wpływem jego ciężaru, jak i temperatury. Dobrze stabilizuje kręgosłup i jednocześnie rozluźnia napięte mięśnie. Materace termoelastyczne doskonale dopasowują się do kształtu ciała, są jednak dość “miękkie” w odczuciu. Jeśli potrzebujesz modelu bardziej oddychającego, to lepszym wyborem będzie pianka wysokoelastyczna.
Gdzie najlepiej kupować materace?
To na czym śpimy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia! Gdzie najlepiej kupować materace? Najlepsze ceny i najszerszą ofertę modeli z pewnością znajdziemy w Internecie. Czy to jednak dobry pomysł kupować materac na odległość?
Wszystko zależy od tego… gdzie kupimy. Przykładem dobrego sprzedawcy jest polski sklep Materace Dla Ciebie, który oferuje niezwykle wysoki poziom obsługi klienta. Jeśli nadal nie wiesz jaki materac: lateksowy piankowy, czy sprężynowy będzie dla Ciebie odpowiedni, to w wyborze materaca pomogą Ci wykwalifikowani konsultanci! Pomogą Ci oni znaleźć odpowiedni materac, skrojony na miarę Twoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, wybrany materac możesz bezpłatnie testować aż przez 30 dni, aby przekonać się, czy na pewno nie ma zbyt dużej różnicy pomiędzy Twoimi oczekiwaniami a realnymi właściwościami materaca.