Według komunikatu NWM rozmowa z papieżem trwała ok. 90 minut, a uczestnicy „nakłaniali papieża Franciszka do wyjścia poza negatywne podejście do osób o zróżnicowanej płci i do zachęcania liderów Kościoła do wsłuchiwania się z większą uwagą w życie i wiarę osób LGBTQ+”.

Według Agencji Reutera w czasie spotkania papież „stanął w obliczu apeli o unieważnienie” kościelnego zakazu tzw. „opieki afirmującej płeć dla osób transpłciowych” – chodzi o zakaz twz. „operacji zmiany płci”. NWM podaje, że 5 osób, spośród jedenastu obecnych „katolików”, podzieliło się swoim osobistym doświadczeniem z ojcem świętym.

Komunikat wymienia wśród nich: tzw. „interpłciową kobietę z Salwadoru” o imieniu „Nicole Santamaria”, „która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych z powodu gróźb”, „transpłciowego mężczyznę” o imieniu „Michael Sennett”, diakona Raymonda Dever z małżonką – „rodziców transpłciowej córki, której trudna tranzycja doprowadziła do próby samobójczej” oraz dr Cynthię Herrick, dokonującą „operacji zmiany płci”.

Sennett, podająca się za mężczyznę kobieta, powiedziała papieżowi, że jej pragnieniem było podzielić się z papieżem „radością” z bycia „transpłciową katolicką osobą” oraz „terapii hormonalnych” i „operacji”, które rzekomo mają jej pomóc „czuć się wygodnie w swoim ciele”. Według Herrick z kolei papież był „bardzo otwarty” i „słuchał z dużym zrozumieniem” oraz stwierdził, że „zawsze chce się skupiać na osobie, dobru osoby”.

New Ways Ministry podaje, że spotkanie zorganizowała w rzeczywistości potępiona przez Watykan s. Gramick i nawet zamieszcza jej zdjęcie razem z papieżem Franciszkiem. S. Gramick powiedziała, że jest „wdzięczna papieżowi, że był gotów wysłuchać doświadczeń osób interpłciowych i transpłciowych”, gdyż w ten sposób „Kościół będzie mógł w pełni usłyszeć głos Ducha Świętego wzywającego wspólnotę katolicką do przełamania starych, niedoinformowanych nauk i praktyk”.

Z kolei Francis DeBernardo, dyrektor wykonawczy NWM wyraził nadzieję, że „przykład papieża Franciszka słuchania osób LGBTQ+ zainspiruje innych liderów katolickich, by robili to samo”. Jego zdaniem bowiem do tej pory katoliccy hierarchowie nie „konsultowali się najpierw z osobami najbardziej bezpośrednio powiązanymi z (...) tematami” dotyczącymi płci i seksualności, gdy wydawali swoje oświadczenia na ten temat.

Po raz pierwszy s. Gramick została przyjęta przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji ze swoimi kolegami z NWM w 2023 r. w czasie Synodu o synodalności. Wcześniej, w 2021 r. papież wysłał list do NMW, w którym chwalił m.in. s. Gramick za jej „serce, otwarte na jej bliźniego”. Mimo to oficjalnie jej status się nie zmienił od chwili potępienia przez Kongregację Nauki Wiary w 1999 r. Kongregacja zabroniła jej i ks. Nugentowi prowadzenia jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej wśród osób homoseksualnych. Ich działalność została uznana za szkodliwą dla wspólnoty Kościoła i wprowadzającą zamieszanie. W 2010 r. także Konferencja Biskupów USA oświadczyła, że NMW nie ma aprobaty kościelnej do przemawiania na tematy związane z LGBT.

List Franciszka do NMW został upubliczniony przez samą organizację, gdy usunięto jej wideo z oficjalnej strony Synodu o synodalności w 2023 r. Sekretariat Synodu przeprosił potem za usunięcie nagrania, przywrócił je, a samą organizację zachęcił do wnoszenia większego wkładu do Synodu o synodalności. Z kolei papież, korespondując wciąż z s. Gramick, chwalił ją za „50 lat bliskości, współczucia i wrażliwości”.