W sierpniu 2024 r. banki i SKOK-i udzieliły o 13,9% więcej kredytów gotówkowych oraz o 12,4% ratalnych w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Tego rodzaju produkty finansowe cieszą się więc dużą popularnością.
Jak wybrać kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych kredytów konsumenckich. Środki otrzymane od banku są przekazywane bezpośrednio na wskazane konto osobiste. Zaletą tego kredytu jest jego dostępność. Udzielany jest przez banki i SKOK-i zarówno w placówkach, jak i przez Internet. Jeśli interesuje Cię ten produkt finansowy, przede wszystkim porównaj ze sobą co najmniej kilka ofert. Zwróć uwagę na:
-
oprocentowanie – im jest ono niższe, tym mniej odsetek zapłacisz,
-
marżę banku – to wynagrodzenie banku za udzielenie kredytu,
-
ukryte opłaty – sprawdź dokładnie ofertę, uwzględniając to, czy nie zawiera ona dodatkowych prowizji za obsługę rachunku, wcześniejszą spłatę itd.
Najlepsza oferta kredytu gotówkowego będzie przede wszystkim niedroga, a dodatkowo łatwo dostępna. Zweryfikuj, jak przebiega proces wnioskowania oraz ile trwa rozpatrywanie wniosku i wypłata środków.
Pamiętaj! Nawet jeśli możesz złożyć wniosek online, a bank nie wymaga przedstawiania wielu dokumentów, to i tak zostanie zweryfikowana Twoja zdolność kredytowa. Od niej zależy decyzja, a także kwota, którą możesz otrzymać.
Kredyt celowy – co warto o nim wiedzieć?
Kredyt celowy jest przyznawany przez bank, aby sfinansować nim konkretny wydatek. Przykładem tego rodzaju produktu finansowego jest kredyt samochodowy. Może być przeznaczony na zakup auta, motocykla, naczepy lub innego pojazdu.
Także w przypadku tego kredytu powinieneś dokładnie przeanalizować co najmniej kilka różnych ofert i wybrać taką, która jest najtańsza. Uwzględnij przede wszystkim całkowity koszt finansowania, gdyż od niego będzie zależała wysokość Twoich rat. Najlepszym narzędziem pozwalającym na znalezienie najkorzystniejszej oferty na rynku jest ranking kredytów samochodowych. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu porównasz propozycje różnych banków.
Jakich dokumentów będziesz potrzebować przy kredycie samochodowym? Wszystko zależy od wymogów wybranej instytucji finansowej. Z pewnością będziesz musiał potwierdzić swoją zdolność kredytową. Bank może więc wymagać przedstawienia m.in.:
-
umowy o pracę (lub innego dokumentu, który potwierdzi źródło dochodów),
-
wyciąg z konta za wskazany okres.
Będziesz musiał przygotować również dokumenty związane z bezpośrednio z celem finansowania. Może to być umowa kupna-sprzedaży, kopia dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Informacje na temat niezbędnych dokumentów otrzymasz w banku, z którego oferty zamierzasz skorzystać.
Masz inne zobowiązania? Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym
Jeśli masz już inne zobowiązania, a ich spłata jest problematyczna, powinieneś zwrócić uwagę na produkty bankowe, jakimi są kredyty konsolidacyjne. Pozwalają połączyć kilka z nich w jeden, co umożliwia zmniejszenie miesięcznych rat i poprawę sytuacji finansowej. Jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają trudności z wywiązywaniem się z umowy zgodnie z harmonogramem.
To, jakie zobowiązanie będziesz mógł skonsolidować, zależy przede wszystkim od warunków banku, z którego oferty skorzystasz. Najczęściej możliwe jest połączenie kredytów gotówkowych, hipotecznych, odnawialnych, celowych, a także debetów na rachunku osobistym i kart kredytowych.
Jak wybrać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to wieloletnie oraz kosztowne zobowiązanie. Jeśli masz w planach jego zaciągnięcie, musisz wiedzieć, na jakie parametry oferty zwrócić szczególną uwagę. Zalicza się do nich m.in.:
-
wymagania związane ze zdolnością kredytową – każdy bank może mieć własne wytyczne w tym zakresie,
-
wysokość wkładu własnego – powinien wynosić on co najmniej 20% wartości nieruchomości, ale niektóre banki ustalają go na poziomie 10% pod warunkiem zakupu ubezpieczenia,
-
oprocentowanie – od niego zależą koszty kredytu,
-
całkowity koszt kredytu – warto uwzględnić Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania obejmującą odsetki, prowizje i inne koszty.
Powinieneś również zwrócić uwagę na okres kredytowania. Jest to maksymalny czas, na jaki można rozłożyć zobowiązanie. Im jest on dłuższym, tym niższe miesięczne raty, ale jednocześnie wyższe koszty całkowite. Sprawdź również, czy przy kredycie hipotecznym Twój bank wymaga opłacenia ubezpieczenia.
Zaciągnięcie kredytu to zawsze poważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Nie decyduj się na pierwszą ofertę, którą dostaniesz lub znajdziesz w sieci. Poświęć nieco czasu na to, aby przeanalizować kilka różnych propozycji głównie pod względem kosztów. Dzięki temu uda Ci się wybrać najtańszy kredyt dopasowany do Twoich potrzeb.