Uroczystość odbędzie się w Domostawie w województwie podkarpackim, gminie Jarocin. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11 i przebiegać będzie według następującego programu:

  1. Msza Święta Polowa,
  2. Przemówienia okolicznościowe,
  3. Odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”,
  4. Poświęcenie pomnika,
  5. Apel Pamięci,
  6. Złożenie wieńców i kwiatów, zapalenie zniczy.

Na uroczystość odsłonięcia Pomnika zapraszają Wójt Gminy Jarocin Tomasz Podpora oraz Prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” Zbigniew Walczak.

Rzeź Wołyńska to krwawiąca rana na stosunkach polsko-ukraińskich. Kulminacja Rzezi miała miejsce 11 lipca 1943 roku, kiedy to z rąk Ukraińców śmierć poniosły tysiące Polaków. Ukraińcy mordowali Polaków w wyjątkowo bestialski i nieludzki sposób.

Od lat podejmowane są próby uzyskanie od Ukrainy zgody na ekshumację ofiar zbrodni wołyńskiej, godny ich pochówek, upamiętnienie oraz badania historyczne.

Władze ukraińskie nie kwapią się jednak, by w jakikolwiek sposób odnieść się do ofiar tej straszliwej zbrodni w swojej polityce historycznej. Indolencję na tym gruncie wykazują ostatnio także liczni przedstawiciele władz polskich, dowodem czego jest podpisane niedawno przez Tuska i Zełenskiego porozumienie, które wymienia szereg zobowiązań podjętych przez Polskę wobec Ukrainy, nie wskazują na żadną sporną kwestię (w tym kwestię uhonorowania ofiar Zbrodni Wołyńskiej).

O rozliczenie sprawców Rzezi oraz godne uhonorowanie jej ofiar latami zabiegał między innym świętej pamięci ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Z czego wynika ta niechęć polskich elit do rozliczenia ukraińskiego ludobójstwa na Polakach? Otóż wynika ona, moim zdaniem również z faktu, że w 95 procentach ofiarami ukraińskiego ludobójstwa byli polscy chłopi. A więc ludzie, którzy nie stanowili elity społecznej. (…) Jest to jednak smutne zjawisko, gdy rozróżnia się ofiary ludobójstwa ze względu na ich pochodzenie i stan społeczny” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Portalem Fronda.