Nabożeństwo różańcowe pod przewodnictwem jednego z watykańskich duchownych rozpoczyna się w każdą sobotę o godz. 21.00 u stóp Bazyliki Watykańskiej, a do udziału w nim nie są potrzebne wejściówki.  Modlitwie towarzyszy procesja, w której niesiony jest wizerunek Marki Bożej Mater Ecclesiae – ten sam, który w formie mozaiki góruje od 1981 r. nad Placem św. Piotra. Został tam umieszczony na prośbę Jana Pawła II, jako wotum ocalenia po zamachu z dn 13 maja 1981 r.

Mozaika, przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem i zainspirowana wizerunkiem Madonna della Colonna  z dawnej Bazyliki Konstantyńskiej, została wykonana na podstawie projektu architekta Javiera Cotelo. W dolnej części zawiera papieski herb i zawołanie „Totus tuus”. Sam pomysł jej umieszczenia w miejscu okna w narożnej ścianie Pałacu Apostolskiego, powyżej dziedzińca św. Damazego, powstał już w 1980 r., jako odpowiedź na uwagę młodego człowieka, który podczas audiencji powiedział Janowi Pawłowi II, że na Placu św. Piotra brakuje maryjnego wizerunku. Po zamachu propozycja została szczegółowo przeanalizowana i zrealizowana, a 7 grudnia 1981 r. papież pobłogosławił wizerunek, przed którym pragnął, aby modlili się wszyscy, przybywający na Plac św. Piotra.

Nabożeństwo różańcowe zastąpiło adoracje eucharystyczne, które są sprawowane w Bazylice Watykańskiej w sobotnie wieczory poza październikiem. Udział w nich również jest otwarty dla wszystkich wiernych.