Oleje zwierzęce dla psa i kota - dlaczego są tak ważne?

Tłuszcze często omijane są szerokim łukiem, a każdy z nich wrzucany jest do przysłowiowego jednego worka. Musisz jednak wiedzieć, że są one jednymi z niezbędnych składników odżywczych, bez których nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu zarówno psa, jak i kota. To właśnie z tłuszczy czerpią energię. Ponadto stanowią one podstawowy element budulcowy komórek, dzięki czemu mogą bez zakłóceń przesyłać między sobą informacje, a co za tym idzie, są swego rodzaju “motorem napędowym” organizmu zwierzęcego jako całości.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, że prawidłowy poziom tłuszczy jest kluczowy dla rozpuszczania się niektórych witamin, a tym samym ich przyswajalności. W praktyce mowa o takich jak witamina A, D, E czy K.

Musisz wiedzieć, że nie każdy tłuszcz działa niekorzystnie. Dowodem na to są niezbędne  nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które muszą być dostarczane zwierzakom wraz z pożywieniem. Powód? Nie są one w stanie samodzielnie ich wyprodukować. Już Twoja w tym głowa, aby zapewnić im do nich dostęp.

Jest to niezwykle ważne z wielu podowód. Kwasy tłuszczowe omega-3, jak również kwasy omega-6 są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Biorą one udział w przemianach biochemicznych. Wśród najważniejszych można wymienić m.in.:

  • kwas EPA (kwas eikozapentaenowy),

  • kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy),

  • kwas ALA (kwas alfa-linolenowy),

  • kwas LA (kwas linolowy),

  • kwas ARA (kwas arachidonowy)

  • kwas GLA (kwas gamma-linolenowy.

Dwa pierwsze zaliczane do grupy kwasów omega-3 znajdują się w olejach zwierzęcych. Ich bogatym źródłem jest zarówno dobrej klasy tran dla psa i kota, jak również olej z łososia. W olejach roślinnych natomiast znajdziemy głównie omega-6. Podstawowa wiedza na temat charakterystyki poszczególnych olejów wbrew pozorom jest ważna - zwłaszcza jeśli chcesz skutecznie uporać się z konkretnymi dolegliwościami zdrowotnymi u swojego pupila.

Dokładnie czytaj również składy i szukaj produktów, w których nie uświadczysz sztucznych dodatków, konserwantów czy ulepszaczy smaku.

Tran dla psów i kotów - poznaj jego potencjał prozdrowotny

Tran, czyli olej ze świeżych wątróbek dorsza atlantyckiego to jeden z najpopularniejszych suplementów diety dla ludzi. Czy wiedziałeś jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby z jego potencjału prozdrowotnego czerpały również zwierzaki domowe? Świeży olej to prawdziwa skarbnica cennych właściwości odżywczych, witamin i minerałów, z pomocą których zadbasz o swojego pupila z jeszcze większą pieczołowitością.

Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się oczywiście nienasycone kwasy tłuszczowe: DHA i EPA. Ich wpływ na organizmy kotów i psów jest wręcz nieoceniony. Są one ogromnym sprzymierzeńcem prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Dzieje się tak ze względu na ich zdolności do modyfikowania odpowiedzi zapalnej organizmu. W praktyce mowa o ich wpływie zarówno na budowę, jak również funkcjonowanie krwinek białych - neutrofili. To właśnie dzięki nim możliwe jest rozpoznanie zagrożenia, a potem jak najszybsze usunięcie go. Ponadto kwasy omega-3 mają jeszcze jedną ważną misję do spełnienia - ograniczenie produkcji leukotrienów odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych. Za ich sprawą m.in. w drogach oddechowych psa czy też kota zalega śluz.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, że duet kwasów DHA i EPA jest dużym wsparciem dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, zwłaszcza u szczeniąt i kociąt. Zapotrzebowanie na początkowym jego etapie jest na nie większe, dlatego z jeszcze większą starannością powinieneś dobierać tran dla zwierząt. Podawaj go również psim i kocim seniorom, u których funkcje poznawcze i zapamiętywania ulegają stopniowemu osłabieniu.

Kwasy omega-3 bardzo pozytywnie wpływają na kondycję skóry i sierści zwierzęcej. Wspomagają proces regeneracji naskórka i jego uszczelnienia, co zapobiega nadmiernej utracie wody. Przyczyniają się również do łagodzenia stanów zapalnych czy zmian dermatologicznych, na czym zyskuje również stan sierści. A ta w wyniku niedoboru kwasów tłuszczowych może zacząć matowieć, wypadać i stać się szorstka.

Ponadto, tran to także cenne źródło witamin: A i D.

Olej z łososia dla zwierząt

Postaw również na dobrej klasy olej z łososia dla psa i kota, który także jest cennym źródłem kwasów omega-3. Ponadto wyróżnia się rybim aromatem, który dla zwierzaków jest niezwykle kuszący i atrakcyjny. Oprócz tego nie można odmówić mu łatwości w podawaniu, a także prostego składu. Przed zakupem sprawdź jednak, czy masz do czynienia z olejem zwierzęcym pozyskiwanym z dzikich ryb. Wtedy możesz mieć pewność, że Twój pupil dostaje to co najlepsze od natury. Powód? Łososie żyjące dziko żywią się tym, co upolują w swoim ekosystemie, a nie przetworzoną paszą.