Papież Franciszek zaaprobował dekret o męczeństwie ks. Jana Machy (1914-1942), zamordowanego przez Niemców działaczu ruchu oporu. Kapłan został ścięty przez oprawców w więzieniu w Katowicach. Uznanie dekretu otwiera drogę do beatyfikacji ks. Machy.
W czwartek Ojciec Święty przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu. Ten przedstawił papieżowi do aprobaty dekrety w sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, w tym dekret o męczeństwie ks. Jana Franciszka Machy.
Ks. Macha był współzałożycielem Polskiej Organizacji Zbrojnej, która działała wśród młodzieży, studentów i harcerzy w Rudzie Śląskiej. Pomagano represjonowanym Polakom, drukowano ulotki i niezależne wydawnictwa, prowadzono działania wywiadowcze. We wrześniu 1941 ks. Macha został aresztowany przez Gestapo. Niemcy torturowali go. Wreszcie w lipcu 1942 roku skazali na karę śmierci i ścięli razem z klerykiem Joachimem Guertlerem.
"Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika" - pisał ks. Jan Macha w liście do rodziny.
bsw