W Platformie Obywatelskie trwają debaty jak się zachować w temacie zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy. Wielu polityków związanych z opozycją zapowiedziało już, że zaproszenie na uroczystość odrzucą. Oficjalna decyzja partii w tej sprawie ma zapaść niebawem.Wywołuje to duże spory w środowisku PO bowiem wiele jest tam głosów, że lekceważenie prezydenta, to brak szacunku dla demokratycznego wyboru Polaków.

 Michał Szczerba zapowiedział na twitterze, że nie przyjdzie na zaprzysiężenie Andrzeja Duda. Potem wpis posła PO zniknął z sieci. Powodem ma być to, że wciąz Platforma gorąco debatuje, co zrobić z zaprzysiężeniem prezydenta . Oficjalne stanowisko ma się pojawić niebawem.

Gdy Andrzej Duda wygrał wybory w 2015 roku, Donald Tusk nie pojawił się na zaprzysiężeniu. Tłumaczono to tym, że  zaproszenie dostał nie jako szef Rady Europejskiej, ale jako były premier. Media podają, że polityk znów nie przyjdzie na to wydarzenie, bo jest na urlopie. Nie pojawi się zapewne też Lech Wałęsa. Były prezydent był bardzo oburzony, że z Andrzejem Dudą spotkał się Rafał Trzaskowski.

Bronisław Komorowski  już też zapowiedział, że się pojawi. Powodem ma być to, że „chowa się przed koronawirusem” i z powodu epidemii nie przyjdzie na zaprzysiężenie. Nie przeszkadzało to byłemu prezydentowi jeszcze kilka tygodni temu  brać udziału w spotkaniach z wyborcami kandydata Platformy Obywatelskiej.Oficjalna decyzja Platformy Obywatelskiej ma się pojawić niebawem. Decyzje w tej sprawie ma podjąć prezydium klubu Koalicji Obywatelskiej.

Wiadomo jak zachowa się  lewica.  Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że mimo politycznego sporu 6 sierpnia pojawi się w Sejmie. Włodzimierz Czarzasty również zapewnił już o swojej obecności. Obecni na zaprzysiężeniu będą przedstawiciele PSL . Wszyscy posłowie zadeklarowali, że będą w tym  wydarzeniu uczestniczyli .Ma być to wyraz szacunku wobec głowy państwa i Polaków. Zapewne pojawia się też posłowie Konfederacji. 

Podczas ślubowania przed marszałkiem Sejmu prezydent wygłasza orędzie, w którym przedstawia zasadnicze cele swojej prezydentury. Jego wystąpienia wysłuchują nie tylko posłowie i senatorowie, ale również zaproszeni wcześniej byli prezydenci, premierzy i marszałkowie Sejmu.

Zaprzysiężenie Prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 6 sierpnia i  ma rozpocząć się o godz. 10.

rr, tvpinfo.pl