„Byli to na pewno mędrcy. Nie jest istotne, czy było ich trzech i jakie mieli imiona, czy może było ich o wiele więcej. Nie jest kluczowe, czy to rzeczywiście ich relikwie spoczywają w katedrze kolońskiej. Istotne jest przesłanie, które ci mędrcy od wieków niosą przez wieki i niosą je także w naszej współczesności” - mówi ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
W programie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam ks. Bortkiewicz mówi o przypadającej dziś uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywanej w Polsce potocznie świętem „Trzech Króli”. Etyk podkreśla, że nie jest ważne to, czy owi mędrcy byli królami ani to, czy rzeczywiście było ich trzech. To, co jest istotne, to przesłanie, które niosą oni od wieków.
„Człowiek jest „Homo Dei”, czyli jest istotą spragnioną Boga, jest istotą spragnioną przylgnięcia do Niego, życia z Nim i w Nim. „Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu”. Wszyscy znamy te słowa św. Augustyna. Ale zauważmy, że owi mędrcy ze Wschodu musieli te słowa odkryć grubo przed św. Augustynem – uczynić je swoim własnym wyznaniem wiary, wyznaniem siły życiowej”
- podkreśla ks. Bortkiewicz.
Dodaje, że owo wyznanie prowokowało ich do podjęcia drogi z domu ojczystego do Betlejem. Dalej zaznacza:
„To, co imponuje, to ich mądrość i dociekliwość badawcza. To byli ludzie, którzy zaryzykowali swoje status quo, poszli w nieznane, pragnąc zweryfikować hipotezę, którą w pewnym momencie przyjęli pod rozwagę. To właśnie z tej odwagi poszukiwania, z tej pasji dążenia do prawdy, z tego zawiązania wspólnoty ludzi o tych samych wartościach, tak samo szukających prawdy – rodzi się pewien etos mądrości, ale i etos nauki”.
Etyk zauważa, że etos mądrości dotyczy nas wszystkich, bo wszyscy uważamy się za ludzi, którzy chcą być mądrzy i żyć oraz postępować mądrze. „To jest zupełnie naturalne” - podkreśla ks. Bortkiewicz.
Dalej jednak zaznacza:
„Kwestią natomiast otwartą i problematyczną jest to, czy rzeczywiście podejmujemy wysiłek poszukiwania prawdy. Czy też niekiedy dzisiaj zadowalamy się przyjęciem gotowej opinii – opinii publicznej, opinii większości – która próbuje nam narzucić własną koncepcję zastępującą smak odszukanej prawdy”.
bg/yt/radiomaryja.pl