Awaria kompresora? Poznaj najczęstsze problemy z tymi urządzeniami

Kompresory to urządzenia wykorzystywane głównie w przemyśle. Zależnie od zapotrzebowania można zdecydować się na modele tłokowe lub śrubowe. Pierwsza grupa dodatkowo ma podział na warianty olejowe oraz bezolejowe. W zastosowaniu domowym najczęściej spotyka się z kolei minikompresory. Zależnie od modelu urządzenia ewentualne usterki mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Sporą popularnością cieszą się kompresory olejowe. Jednym z najczęściej występujących problemów w ich przypadku jest korzystanie z kiepskiej jakości oleju lub doprowadzenie do jego zbyt niskiego poziomu. Wówczas sprzęt nie uzyska wystarczającego poślizgu, co może skutkować zatarciem się tłoka. Wpłynie to na jakość pracy urządzenia, a w ostateczności może spowodować jego całkowite unieruchomienie.

W przypadku kompresorów akumulatorowych najczęstsze problemy związane są m.in. z:

  • nadmierną eksploatacją baterii, która szybko się rozładowuje,

  • uszkodzeniem silnika,

  • nieprawidłowym ustawieniem przekazywanego ciśnienia,

  • usterkami panelu sterującego,

  • nieszczelnością przewodów.

Większość wymienionych usterek jest możliwa do usunięcia poprzez wykorzystanie części do naprawy kompresorów (sprężarek). Nie jest to jednak najłatwiejsze zadanie. Konieczne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Niezbędna jest także wiedza na temat samej konstrukcji i szczegółowego działania kompresorów. Dlatego naprawę uszkodzonego urządzenia najlepiej powierzyć specjalistom.

Dlaczego warto zdecydować się na naprawę kompresora? Oszczędności to nie wszystko!

Awarie kompresorów, zwłaszcza tych intensywnie eksploatowanych na co dzień, zdarzają się bardzo często. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy jest to sprzęt z najwyższej półki, czy jeden z tańszych modeli dostępnych na rynku. Czy uszkodzony sprzęt trzeba od razu utylizować? Zdecydowanie nie! Zawsze warto rozważyć jego naprawę. Przede wszystkim takie rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo. Oddając kompresor do profesjonalnego serwisu, można sporo zaoszczędzić, ponieważ naprawa w większości przypadków wynosi mniej niż zakup nowego urządzenia.

Za oddaniem urządzenia do naprawy przemawia także ochrona środowiska. Wyrzucenie urządzenie wiązałoby się z produkcją elektrośmieci. Dzięki obiegowi zamkniętemu uszkodzony sprzęt można natomiast eksploatować przez wiele kolejnych lat. To daje szansę na wykorzystanie jego wszystkich możliwości. Taka postawa jest więc proekologiczna.

Znajdź serwis, który zajmie się profesjonalną naprawą kompresora

Uszkodzone urządzenie należy przekazać w ręce specjalistów, ponieważ samodzielna próba naprawy może skończyć się jego całkowitym uszkodzeniem. Jak znaleźć godny polecenia serwis? Placówki stacjonarne bardzo często specjalizują się w konkretnych typach kompresorów. Oznacza to, że mogą odmówić naprawy sprzętu. Nie musi to być jednak problemem, gdyż z pomocą przychodzą takie platformy jak GTX Service, które skupiają profesjonalne serwisy naprawcze.

Zastanawiasz się, czy naprawa zlecona za pośrednictwem wspomnianego serwisu internetowego to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej! Przede wszystkim tego typu platformy pozwalają znacznie usprawnić cały proces usuwania usterki. To sprawia, że stają się one coraz popularniejsze – zwłaszcza wśród osób młodszych, które chętniej korzystają w takich sytuacjach z internetu. Plusem tej opcji jest także możliwość określenia maksymalnego budżetu na naprawę. Jeżeli wycena wstępna go przekroczy, to można zdecydować, czy usuwa się usterkę, czy kupuje się nowe urządzenie.