W prawdzie plan nie został jeszcze zatwierdzony, ale konsultacje społeczne zostały zakończone sukcesem.

Wielka szansa.

Jeśli projekt w całości dojdzie do skutku, to pomorze środkowe stanie się nie tylko hubem energetycznym, ale także ma szansę na dynamiczny rozwój gospodarczy. Dotąd zasoby energetyczne kraju skoncentrowane były głównie w rejonie południa i centralnej Polski. Ten fakt powodował, że pozostałe regiony takie jak na przykład Podlasie, Mazury czy region Pomorza środkowego był omijany przez inwestycje przemysłowe. Rozwój tych regionów był również ograniczony ze wzglądu na słabo rozwiniętą infrastrukturę drogową i kolejową. Wąskim gardłem jest także sam kapitał ludzki. Wystarczy dodać, że gęstość zaludnienia w województwie śląskim wynosi 366 osób na km2, a w zachodniopomorskim na każdy 1 km2 przypada jedynie 74 mieszkańców.

Zakładając, że realizacja inwestycji w elektroenergetykę morską i lądową oraz w rozwój siatki drogowo-kolejowej będzie realizowana zgodnie z założeniami, to pomorze zachodnie czeka olbrzymia szansa rozwojowa. Region bogaty w energię i dobrze skomunikowany, dodatkowo z dostępem do portów morskich, a może i rzecznych będzie magnesem inwestycyjnym. Tej szansy nie można zaprzepaścić.

Potężne pieniądze.

Budowa ciągu S6 jak i S11 oraz modernizacja sieci dróg krajowych i wojewódzkich jest już realizowana.

Czy uda się wybudować "szprychy CPK" łączące pomorze zachodnie z resztą kraju? Czas pokaże. Jednak wymaga to decyzji politycznych.

Na inwestycje uwzględnione w planie rozwoju sieci przesyłowych, PSE planują wydatki o łącznej sumie aż 64 miliardów złotych. Tak znaczne środki pozwolą na dostosowanie sieci do przyłączenia mocy 18 GW morskich elektrowni wiatrowych. Morskie wiatraki mogą pracować (produkować energię) z całą mocą przez 30 do nawet ponad 50 proc. czasu w roku, a lądowe wiatraki od 23 do niecałych 40 proc.

Planowane jest także 45 GW dodatkowej mocy z fotowoltaiki, oraz 19 GW farm wiatrowych na lądzie, elektrowni jądrowej na Pomorzu czy ewentualnych inwestycji w technologię SMR. Autostrada energetyczna biegnąca przez cały kraj, łącząca Pomorze ze Śląskiem i Małopolską jest jednym z najważniejszych projektów rozwoju sieci przesyłowej w Polsce. Dotąd to południe Polski zaopatrywało resztę kraju w surowiec energetyczny. Nowy projekt może odwrócić ten paradygmat. Morskie wiatraki w XXI wieku będą tym czym w poprzedniej epoce były kopalnie węgla.

Maciej Bienert

Dla: fronda.pl