Poniedziałkowe konsultacje odbędą się w formule zdalnej. Pełne konsultacje w Moskwie odbędą się z kolei 16 października. Faktem tym oburzona jest m.in. Polska i Francja.

Stosunki między Rosją i MFW są zamrożone od lutego 2022 roku tj. od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Obecnie zaś, jak poinformowała prezes Banku Rosji Elwira Nabiulina, to Bank Rosji zdecydował się na wznowienie kontaktów z MFW, na początek w formule konsultacji Art. IV.

Są to rutynowe dwustronne konsultacje w sprawie analizy danych gospodarczych i finansowych kraju członkowskiego. Zawieszono je po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Tak, to prawda. Zamierzamy prowadzić takie konsultacje. To jest jeśli nawet nie rutyna, to przynajmniej stała praktyka w stosunkach między MFW a krajami członkowskimi. Pozwolę sobie przypomnieć, że MFW ma 190 członków. Więc nic dziwnego, że takie konsultacje zostały zaplanowane” – powiedziała Bloombergowi Nabiulina. Parę godzin później jej słowa potwierdzili także przedstawiciele MFW.

Kontakty nieoficjalne między przedstawicielami MFW i Banku Rosji wznowione zostały już parę tygodni wcześniej.

Taki obrót spraw wywołał protest części krajów europejskich, w tym Polski. List protestacyjny w tej sprawie złożyli na ręce prezes MFW Kristaliny Georgiewej ministrowie finansów Francji, Belgii, Danii, Polski , krajów bałtyckich, Norwegii i Islandii. W liście podniesiono m.in. że wznowienie konsultacji zagraża reputacji MFW i stanowi paliwo napędowe dla rosyjskiej propagandy.

MFW z kolei broni się, twierdząc, że konsultacje z Rosją to obowiązek Funduszu oraz że odbędą się one z korzyścią dla innych krajów.