Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP z siedzibą w Radomiu prowadzą postępowanie nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu w sprawie utrudniania i udaremniania przetargów publicznych. Policjanci ustalili, że na terenie województwa mazowieckiego działały osoby, które celowo podejmowały działania zmierzające do udaremnienia bądź utrudnienia licytacji komorniczych.
Sprawcy nie mając zamiaru nabycia przedmiotu licytacji, włączając się w przetargi, żądali od innych osób biorących udział w przedmiotowych licytacjach, pieniędzy w zamian za odstąpienie od licytacji, czy też od podbijania ceny wywoławczej przedmiotu przetargu. Część osób biorących udział w licytacjach, nie mając świadomości, iż sprawcom zależy jedynie na uzyskaniu od nich korzyści majątkowej, przekazywała żądane przed licytacją pieniądze, aby nabyć przedmiot licytacji. Mężczyźni zajmujący się tym przestępczym procederem osiągnęli w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych korzyści majątkowej. Sprawcy działali na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego.
21 stycznia 2025 roku policjanci, zgodnie z postanowieniem prokuratora, przeszukali mieszkania zajmowane przez 3 mężczyzn na terenie powiatów radomskiego i sochaczewskiego. Jeden z podejrzanych próbował ukryć się we własnym mieszkaniu, jednak dzięki doświadczeniu i determinacji policjantów bezskutecznie. Policjanci zatrzymali mężczyzn w wieku 40, 41 i 59 lat, których doprowadzili do Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie wszystkim 3 mężczyznom zarzutów z art. 305 § 1k.k.
Prokurator po ogłoszeniu zarzutów zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy i po zebraniu kolejnego materiału dowodowego, podejrzanym zostaną przedstawione kolejne zarzuty. Nie można też wykluczyć zatrzymań kolejnych osób.
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art 305§6 k.k. nie podlega karze sprawca utrudniania lub udaremniania przetargu publicznego, który zawiadomił o fakcie jego popełnienia organ powołany do ścigania przestępstw lub organ ochrony konkurencji państwa członkowskiego Uni Europejskiej lub Komisję Europejską i ujawnił wszystkie istotne okoliczności tego przestępstwa, zanim organ powołany do ścigania przestępstw się o nim dowiedział.