Choć – jak sama przyznaje – „takie rozwiązanie może się wydawać paternalistyczne i protekcjonalne”, to – jak stwierdziła - „musimy zastanowić się, jak lepiej chronić młodzież w mediach społecznościowych”. Ograniczenie wiekowe byłoby jednym ze sposobów walki z cyfrowymi zagrożeniami, które coraz częściej dotykają najmłodszych użytkowników internetu.
Specht-Riemenschneider wskazała na dwa główne zagrożenia: celowe manipulowanie młodymi ludźmi oraz mowę nienawiści. Oba te zjawiska, jej zdaniem, „stanowią ogromne zagrożenie dla rozwoju dzieci i młodzieży”. W związku z tym apeluje o konkretne działania legislacyjne, które ograniczą dostęp osób niepełnoletnich do przestrzeni cyfrowej, szczególnie do mediów społecznościowych.
Jednym z proponowanych rozwiązań ma być tzw. cyfrowy portfel, czyli bezpieczna technologia pozwalająca na weryfikację wieku bez konieczności przesyłania pełnych danych osobowych.
– „Z punktu widzenia przepisów o ochronie danych nie jest właściwe, żeby wszyscy musieli przesyłać swoje dokumenty tożsamości” – zaznaczyła pełnomocniczka. – „Ale również w tym przypadku istnieją techniczne możliwości ograniczenia ilości danych, na przykład poprzez taki portfel. Wystarczyłoby wtedy podanie wieku w dokumencie tożsamości”.
Pomysł cyfrowego portfela ma już wsparcie w niemieckim rządzie. Minister ds. cyfryzacji Karsten Wildberger zapowiedział wdrożenie rozwiązania, które pozwoli obywatelom bezpiecznie przechowywać i udostępniać dokumenty – takie jak prawo jazdy czy karta kredytowa – w formie cyfrowej.