Czym jest kryzys wieku średniego? Objawy
Jak wyjaśniają terapeuci z PLESO.ME, kryzys wieku średniego, zwany także kryzysem połowy życia, to zjawisko, które dotyka osób w wieku od 40 do 60 lat. To przełomowy okres, w którym wielu ludzi zaczyna coraz bardziej dostrzegać upływający czas i dokonuje bilansu swojego życia. Może to prowadzić do różnych emocjonalnych i psychicznych wyzwań, takich jak:
-
Zmniejszona energia i mniejsze zaangażowanie w codzienne obowiązki,
-
Ciągłe uczucie napięcia i frustracji,
-
Stany lękowe i niepokój,
-
Wypalenie zawodowe i osobiste,
-
Wahania nastroju – od euforii po przygnębienie,
-
Chęć przeżywania intensywnych emocji i poszukiwanie nowej tożsamości,
-
Pragnienie powrotu do młodzieńczych lat,
-
Szukanie nowych wyzwań i celów życiowych,
-
Tendencja do izolowania się lub przeciwnie – otwierania się na nowe znajomości,
-
Poczucie pustki, obniżony nastrój, a nawet myśli rezygnacyjne.
Przyczyny kryzysu wieku średniego
Choć kryzys połowy życia zwykle kojarzony jest z procesem starzenia się, tak naprawdę jego przyczyn jest znacznie więcej. Oprócz zmian fizycznych i hormonalnych, wśród najczęstszych czynników wymienia się:
Niezadowolenie z dotychczasowego życia
W pewnym wieku zaczyna się dostrzegać, że niektóre lub wiele z dawnych ambicji, planów i zamierzeń nie zostało zrealizowanych czy też zwyczajnie się nie udało. Świadomość tego może wywołać żal i rozczarowanie oraz chęć szybkiego nadrobienia “straconych lat” lub stagnację i zrezygnowanie, spowodowane przekonaniem, że szanse na nowy początek wygasają wraz z wiekiem.
Monotonia i brak nowych bodźców
Codzienna rutyna, oparta na powtarzalnych obowiązkach związanych z utrzymaniem domu, rodziny, opieką nad dziećmi czy pracą bez zachowania odpowiedniej równowagi może przyczynić się do wypalenia emocjonalnego. W ten sposób nagromadzona frustracja często popycha do impulsywnych decyzji, które mają być próbą przywrócenia dawnej ekscytacji.
Życie według cudzych oczekiwań
Ciągle dostosowywanie się do społecznych norm czy wymogów otoczenia, może doprowadzić do zatracenia własnych potrzeb i pragnień, a nawet własnej tożsamości. skutkując brakiem spełnienia i poczuciem nieudanego życia. Dodatkowo, społeczeństwo i kultura sukcesu promują narrację, że do pewnego wieku należy już osiągnąć określone, sztucznie narzucone cele – stabilizację finansową, rodzinę, karierę. Jeśli ktoś czuje, że tego nie spełnił może wpaść w pułapkę porównywania się z innymi, co dodatkowo nasila wewnętrzny kryzys.
Doświadczenie przełomowych momentów
Rozpad relacji, wyprowadzka dzieci, śmierć rodziców czy kogoś z bliskich, utrata pracy - to wszystko sytuacje, które mogą zaburzyć dotychczasową równowagę i stabilizację, i wywołać zagubienie. Takie momenty wymagają przewartościowania swoich priorytetów, a także odnalezienia nowych sensów, co często skłania do refleksji nad przemijaniem i ulotnością życia.
Obawa przed utratą sprawczości
Z biegiem lat pogarsza się nasza kondycja fizyczna i zaczynamy zmagać się z różnymi ograniczeniami, które przynosi starość. Staje się to często powodem do stresu związanego z utratą niezależności czy nawet samotnością, spowodowaną trudnościami i limitami wynikającymi z choroby.
Samotność i brak siatki wsparcia
Wraz z wiekiem zmieniają się również relacje i ich intensywność. Niektórzy przyjaciele mogą się oddalić ze względu na “swoje” życie i obowiązki z nim związane, inni mogą przestać być z nami kompatybilni i zwyczajnie przestać się angażować. Dodatkowo praca i inne dorosłe powinności nierzadko utrudniają zawieranie nowych znajomości, a to może pogłębiać emocjonalny kryzys.
Strach przed śmiercią
Konfrontacja z tematem śmiertelności, szczególnie przy utracie bliskich, samotności lub własnych problemów zdrowotnych, może spowodować silny lęk egzystencjalny. Mimo że może to być źródłem niepokoju i innych nieprzyjemnych odczuć, dla niektórych może się to też stać impulsem do wprowadzenia zmian i przewartościowania dotychczasowego życia.
Jak pokonać kryzys wieku średniego?
Choć kryzys wieku średniego może powodować niemoc i poczucie beznadziei, można sobie z nim poradzić z pomocą odpowiednich metod.
Pierwszym krokiem do wyjścia z niego jest przede wszystkim uświadomienie sobie swojego stanu oraz zaakceptowanie go. Pomoże to w oswojeniu się z sytuacją i przywróceniu emocjonalnej równowagi, a w konsekwencji - w lepszym zrozumieniu źródła swoich odczuć. Pamiętaj, że to naturalne doświadczać zwątpienia czy poczucia braku sensu na różnych etapach życia. Warto się jednak zastanowić, co rzeczywiście wymaga zmiany, a co jest jedynie przejściowym stanem.
Dobrze też nazwać i przepracować swoje emocje, które pojawiają się w związku z kryzysem. Przydatnym narzędziem do tego jest dziennik emocji - dzięki spisaniu swoich odczuć na papierze, można się im bliżej przyjrzeć, oczyścić z nich głowę, a nawet zauważyć, co jest jedynie niesprzyjającym schematem, który pogłębia kryzys. Świetnym sposobem na to są także różne techniki medytacyjne i mindfulness, wyciszające układ nerwowy i pozwalające na wsłuchanie się w sygnały płynące z ciała, a także głębsze doświadczanie wszelkich przeżyć.
Jak w każdym kryzysie, ważne jest również dbanie o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Regularna aktywność, zdrowa dieta i wysypianie się mają kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu i układu nerwowego. Warto także poszukać sieci wsparcia, rozwijać swoje pasje czy zwyczajnie starać się znajdować czas na przyjemności - także te zapomniane. Dzięki temu zwiększy się nasze poczucie sprawczości. Oczywiście dobrze też pielęgnować stare relacje i dbać o kontakty z bliskimi - jak wskazują specjaliści PLESO.ME, społeczne kontakty mają istotny wpływ na zadowolenie z życia. Czasami pomocna może być też zmiana rutyny - podróż, nowe hobby lub zmiana pracy.
Gdy czujesz, że kryzys całkowicie przejął nad Tobą kontrolę, nie bagatelizuj swojego stanu - warto wówczas udać się do specjalisty ds. zdrowia psychicznego, który pomoże Ci znaleźć przyczyny doświadczanego zwątpienia, opracuje odpowiedni plan wychodzenia z niego i tego, jak zapobiegać mu na przyszłość.