Kazachstan eksportuje ponad 80% swojej ropy za granicę, a większość surowca transportowana jest ropociągami z czasów Związku Radzieckiego, biegnącymi przez terytorium Rosji. Jednym z głównych odbiorców jest Niemiecka rafineria PCK w Schwedt, która zakontraktowała na przyszły rok 1,5–1,8 mln ton ropy.
Choć ropa pochodzi z Kazachstanu, korzystanie z rosyjskiego systemu przesyłowego sprawia, że chemiczny skład surowca ujawnia jego mieszanie z ropą rosyjską. Tymczasem Kazachstan rozważa zwiększenie eksportu przez turecki port Ceyhan, co mogłoby uniezależnić ten kraj od rosyjskiej infrastruktury.
Rozmowy między Rosją a Kazachstanem obejmowały również możliwość sprzedaży udziałów Rosnieftu w rafinerii w Schwedt, co mogłoby otworzyć drogę do większych dostaw kazachskiej ropy. Jednak Putin wyraził krytykę wobec działań niemieckiego rządu, który, jego zdaniem, stosuje „nielegalne procedury” wobec rosyjskich firm.
– Jedyną rzeczą, która wydaje nam się nie do przyjęcia, jest stosowanie przez rząd w Berlinie nielegalnych procedur przeciwko rosyjskiej firmie Rosnieft, co wygląda po prostu na nacjonalizację i konfiskatę naszej własności – powiedział Władimir Putin.
Prezydent Rosji zaznaczył, że Rosnieft jest gotowy do negocjacji zarówno z niemieckimi regulatorami, jak i partnerami, w tym z Kazachstanem.