W ramach funkcjonującej otwartej galerii przy ul. Szewskiej, wrocławianie i goście miasta mogą zobaczyć kontrowersyjne prace, w tym pozbawione ubrań manekinowe postaci kobiety z brodą i przywiązane do niej dziecko. Wystawę, której tytuł brzmi "Iron Man", stworzyli Paweł Jach i Krystian Truth Czaplicki.
Według informacji udostępnionych przez firmę Art Transparent, zarządzającą galerią na Szewskiej, wystawa ma na celu przedstawienie ważnych, choć nieoczywistych aspektów ludzkiej emocjonalności. Twórcy podkreślają perfekcjonizm w obrębie używanego medium oraz dbałość o jakość idei, którą wprowadzają do wspólnej społecznej przestrzeni.
Co jednak budzi największe zaniepokojenie, to fakt, że miasto Wrocław współfinansuje tę kontrowersyjną ekspozycję. Pomimo próśb o wyjaśnienie, Wydział Kultury UM Wrocławia utrzymuje, że nie ingeruje w treści wystaw organizowanych przez niezależne organizacje pozarządowe i nie cenzuruje prac twórców.
Informacje na stronie Art Transparent wskazują, że projekt "Otwarta Pracownia Gepperta" jest dofinansowany przez Miasto Wrocław od 2011 roku, a wystawa "Iron Man" jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.
Galeria prowadzona jest przez niezależną organizację Art Transparent. Wydział Kultury UM Wrocławia nie ingeruje w treści wystaw organizowanych przez NGOsy i nie cenzuruje prac twórców.
— Biuro Prasowe UMW (@BiuroPrasoweUMW) April 15, 2024
Ze względu na pytania dotyczące wystawy na ulicy Szewskiej informujemy: Wydział Kultury UM Wrocławia nie jest organizatorem wystawy prezentowanej w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja.
— Biuro Prasowe UMW (@BiuroPrasoweUMW) April 15, 2024