„Powrót naszych ludzi z niewoli rosyjskiej to zawsze dobra wiadomość. Dzisiejszy dzień przyniósł radość 189 rodzinom” – powiedział Zełenski, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, w tym Zjednoczonym Emiratom Arabskim, które pełniły rolę mediatora.
Wśród uwolnionych są obrońcy kluczowych punktów oporu Ukrainy, takich jak zakłady Azowstal, Mariupol, Wyspa Węży czy elektrownia w Czarnobylu. W skład grupy powracających wchodzi 87 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, 43 członków Gwardii Narodowej, 33 strażników granicznych oraz 24 marynarzy.
Jak informuje Sztab Koordynacyjny ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi, wielu uwolnionych przebywało w rosyjskiej niewoli ponad 2,5 roku. Wielu z nich cierpi na przewlekłe choroby, urazy po wybuchach min oraz inne ciężkie obrażenia.
2024 roku z rosyjskiej niewoli uwolniono już 1358 osób, a od początku działań Sztabu Koordynacyjnego liczba ta wynosi 3956. Ostatnia tak duża wymiana miała miejsce 3 stycznia, kiedy na Ukrainę powróciło 230 osób.
Główną rolę mediacyjną w procesie uwolnienia jeńców odegrały Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zapewniły wsparcie dyplomatyczne. Prezydent Zełenski wyraził wdzięczność za pomoc partnerów międzynarodowych, podkreślając, że takie działania pokazują solidarność wobec Ukrainy w walce z agresorem.