Wczoraj w trakcie posiedzenia Rady Ministrów przyjęte zostało rozporządzenie dotyczące wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli w okresie od 1 stycznia 2025 do 31 grudnia 2027. Listę rozszerzono między innymi o Polsat i TVN.
KRRiT podkreślaj, że:
„Wpisanie największych prywatnych nadawców TVN SA i Telewizji Polsat przez Prezesa Rady Ministrów na rządową listę podmiotów strategicznych objętych ochroną państwa, z pominięciem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jest próbą zawłaszczenia kolejnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”.
Zauważono, że nie konsultowano tego na żadnym etapie z KRRiT, nie informowano nawet o planowanym trybie nadzoru nad mediami prywatnymi przez Radę Ministrów.
„Na podstawie art. 6 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji w brzmieniu: „do zadań Krajowej Rady należy w szczególności: projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji” można stwierdzić, że takie działania Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów w dziedzinie kontroli rynku medialnego w Rzeczpospolitej Polskiej stanowią kolejną próbę uzurpacji kompetencji przysługujących Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, niezależnym od administracji rządowej, jak również mogą stanowić wstęp do wywierania przez administrację rządową wpływu na treść programu uzależnionych od siebie nadawców „prywatnych” – pisze KRRiT.
Dalej czytamy, że:
„Powyższe czyni bezprawne – niezależnie od wymogów jakie takiemu rozporządzeniu stawia art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o kontroli niektórych inwestycji - jakiekolwiek zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli w zakresie odnoszącym się do spółek posiadających koncesje na rozpowszechnianie programu. Jest niezgodne z przepisami prawa wyższej niż rozporządzenie rangi – tak z przepisami rangi konstytucyjnej, jak i rangi ustawowej, a w związku z tym te działania są bezprawne, bezskuteczne, mogące powodować szkodę w interesie prywatnym i publicznym. Mogą też sprowadzać odpowiedzialność karną niektórych osób za ich wprowadzenie, czy odszkodowawczą Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej”.
Pełen dokument można znaleźć na stronie KRRiT.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej uzurpuje sobie kompetencje KRRiT
— KRRiT (@KRRiT__) December 18, 2024
Wpisanie największych prywatnych nadawców TVN SA i Telewizji Polsat przez Prezesa Rady Ministrów na rządową listę podmiotów strategicznych objętych ochroną państwa, z pominięciem Krajowej Rady Radiofonii i…