- Galeria Obserwacja włącza się za jej sprawą w obchody setnej rocznicy urodzin tego wybitnego artysty plastyka – czytamy w materiałach prasowych.
Jak czytamy na portalu culture.pl, Jerzy Nowosielski, to „malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach”.
Na wystawie zaprezentowane zostaną dwa spojrzenia na Nowosielskiego wykonane przez dwóch twórców. Autorem pierwszej serii zdjęć jest Jan Styczyński – ceniony fotografik, którego prace Galeria Obserwacja pokazuje na tematycznych wystawach począwszy od 2015 roku. Jan Styczyński pokazał Nowosielskiego w intymnym, czarno-białym, dokumentalnym cyklu złożonym ze zdjęć wykonanych artyście przy pracy, w zaciszu domu, na uczelni, z przyjaciółmi, na ulicach Krakowa.
Waldemar Zdrojewski – autor drugiej serii zdjęć – używając takiego samego aparat, jakim fotografował Styczyński (Rolleiflex 6x6), udał się w podróż śladami Nowosielskiego, starając się dziś, w sytuacji ponad dekady od śmierci artysty, twórczo uzupełnić cykl Styczyńskiego. Odwiedził miejsca, które odegrały istotną rolę w czysto ludzkiej i artystycznej formacji Nowosielskiego bądź takie, w których Nowosielski odcisnął swoje twórcze i ludzkie piętno; tytułowe tu i tam.
Zapraszamy do przyjrzenia się tym dwóm, komplementarnym fotograficznym spojrzeniom na Jerzego Nowosielskiego.
Ponadto już niebawem Fundacja Art Departament ogłosi drukiem czuły esej o Jerzym Nowosielskim, którego autorem jest filozof, teolog, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” UW, Witali Michalczuk. Ilustracjami do tej publikacji noszącej tytuł Jerzy Nowosielski. Panteon będą zdjęcia Jana Styczyńskiego prezentowane na wystawie Jerzy Nowosielski Tu i Tam w Galerii Obserwacja.
Oba projekty zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
wystawa: Jerzy Nowosielski Tu i tam
fotografie: Jan Styczyński i Waldemar Zdrojewski
kurator: Paulina Orłowska
Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3/9, 02-025 Warszawa
wernisaż: 21 listopada 2023 r. godz. 19.00
Wystawę oglądać będzie można do 23 grudnia 2023 roku.