Na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej czekało wiele pokoleń Polaków. Wotum Narodu wzniesione za dar wolności, od 2016 r. tętni wdzięcznością Bogu za łaski przeżywane indywidualnie i w wymiarze narodowym.
To tu gromadzone są liczne relikwie polskich świętych i błogosławionych, którzy głęboką wiarę łączyli z miłością do Polski. W Panteonie Wielkich Polaków spoczywają wybitni synowie Ojczyzny, wśród nich od ubiegłego roku Prezydenci RP na Uchodźstwie.
Wierni, którzy odwiedzają wilanowskie Sanktuarium dostrzegają w tym miejscu wyraźniej działanie Bożej Opatrzności w historii Polski. Mówią, że w tym miejscu rzeczywiście można uczyć się miłości do naszej Ojczyzny.
Sanktuarium w sercu Polski
Nie jest więc przypadkiem, że pierwsza Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona 11 listopada, w najważniejsze dla Polaków Narodowe Święto Niepodległości. Wilanowskie Sanktuarium od 2016 r. jest miejscem dziękczynienia Bogu za znanych i nieznanych bohaterów, którzy zapłacili najwyższą cenę za naszą wolność. Jest także miejscem zawierzenia Opatrzności naszej nieznanej przyszłości.
Co roku 11 listopada Świątynia Opatrzności Bożej staje się sercem modlitwy za Ojczyznę, w którą włącza się cała Polska. Ma to miejsce w czasie Eucharystii sprawowanych tego dnia w Sanktuarium. Uczestniczą w nich licznie nie tylko wierni z całej Polski, ale także przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w tym miejscu inaugurują obchody Narodowego Święta Niepodległości.
11 listopada podczas Mszy św. o godz. 10.00 prezydent RP Andrzej Duda po raz kolejny zapali ponad 150-letnią Świecę Niepodległości. To wyjątkowy symbol i pamiątka odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918, który znalazł się w wilanowskiej Świątyni w setną rocznicę tego wydarzenia. Przy płomieniu tej świecy od pięciu lat kontynuowana jest modlitwa za Ojczyznę. Miniatury tej świecy rozpalane są również w tysiącach polskich rodzin, które o symbolicznej godzinie 19.18 gromadzą się przy nich na modlitwie za Ojczyznę.
Akt Dziękczynienia Polski
Podczas Eucharystii sprawowanej przez przedstawicieli Episkopatu Polski odmówiony zostanie także Akt Dziękczynienia Polski, w którym wyrazimy wdzięczność Bogu za dar wolności i zawierzymy Opatrzności losy naszego narodu.
Msze św. w intencji Ojczyzny, z udziałem wielu środowisk samorządowych, generalicji, ludzi kultury i sztuki, przedstawicieli Polonii, harcerzy i wspólnot katolickich zostaną odprawione także o godz. 12.00 i 19.18. Podczas ostatniej Eucharystii wierni będą mogli rozpalić własne miniatury Świecy Niepodległości płomieniem historycznej Świecy zapalonej o godz. 10.00 przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Wolność jest w nas
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w wilanowskiej Świątyni zwieńczy patriotyczny koncert pt. „Wolność jest w nas”. Obok twórców polskich, w tym Małej Armii Janosika z Podhala, o godz. 17.00 wystąpią artyści ukraińscy.
– Zapraszając do udziału w tym szczególnym koncercie muzyków z Ukrainy, chcieliśmy podkreślić naszą łączność z cierpiącym narodem ukraińskim, który od wielu miesięcy heroicznie walczy o swoją niepodległość – mówią organizatorzy koncertu. – Wyrażenie tej solidarności w dniu, w którym jako Polacy świętujemy odzyskanie wolności po 123 latach niewoli i udręk narodu, powinno zyskać szczególny wydźwięk.
Podczas koncertu usłyszymy Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz barytona Viktora Yankovskiego. Muzyczne dzieło zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej pod dyr. Dariusza Zimnickiego. Świątynię wypełnią dźwięki „Roty”, pieśni „My, Pierwsza Brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, a całość będzie miała charakter widowiska multimedialnego, którego reżyserii podjął się wybitny reżyser wielkich form telewizyjnych Bolesław Pawica. Artystom akompaniować będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.
Zaproszenie na koncert można pobrać w serwisie: https://www.centrumopatrznosci.pl/koncert-11-11-2023/
Wolność: dar i zadanie
– Św. Jan Paweł II mówił, że wolność jest nie tylko darem, ale także zadaniem. Każdy, kto nawiedza to miejsce, spoglądając na życie Polaków związanych z tym Sanktuarium, może sam uczyć się, czym jest patriotyzm. Wielu wiernych daje tu własne świadectwo miłości Ojczyzny, ofiarując swoją modlitwę w intencjach tych, którzy poświęcali życie dla jej wolności, ale także zawierzając losy Polski Opatrzności Bożej – wyjaśnia kustosz wilanowskiego Sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz.
11 listopada każdy będzie mógł włączyć się w patriotyczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, uczestnicząc w modlitwie za Ojczyznę w Świątyni lub zapalając o godz. 19.18 miniaturę Świecy Niepodległości i odmawiając Akt Dziękczynienia Polski w swoim domu.