NA ŻYWO! Prof. Andrzej Nowak i uroczysta premiera IV tomu „Dziejów Polski” z H. Łabonarską, prof. Nalaskowskim, prof. Szczerskim i J. Zelnikiem.
W Krakowie odbywa się uroczysta gala z okazji IV tomu „Dziejów Polski” w Teatrze Słowackiego! Goścmi wydawnictwa Biały Kruk i prof. Andrzeja Nowaka są dziś Halina Łabonarska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof. Krzysztof Szczerski oraz Jerzy Zelnik! Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z tego wyjątkowego spotkania!
Program:
prof. Aleksander Nalaskowski – zawieszony i odwieszony w prawach nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: Uczeni i nauczyciele. Przegląd akademickich osobowości
prof. Krzysztof Szczerski – szef Gabinetu Prezydenta RP: Od unii do utopii
Prezentacja scen dramatycznych Stanisława Wyspiańskiego „Zygmunt August”: Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik
Spotkanie zwieńczy wykład Autora „Dziejów Polski” (ok. 40 minut): prof. Andrzej Nowak – kawaler Orderu Orła Białego, pisarz, historyk, nauczyciel akademicki: Narodziny imperium polskiej kultury
Długo oczekiwana kolejna część monumentalnej historii Polski Andrzeja Nowaka nosi podtytuł „Trudny złoty wiek” i opisuje lata 1468-1572, okres powszechnie uważany za czas największej świetności Rzeczypospolitej. „Dla mnie pisanie tego tomu było niewątpliwie wielką przyjemnością, ponieważ odkryłem wiele nieoczekiwanych aspektów historii naszego złotego wieku i przekonałem się, że takie określenie tego wieku nie jest bynajmniej pustym sloganem,” przyznaje prof. Andrzej Nowak.
Autor „Dziejów Polski” przekonuje również, że jest to fragment polskiej historii, kiedy nasi rodacy nie mieli żadnych kompleksów i domagali się na przykład, aby językiem debat publicznych był polski. „Na tę erę należy spojrzeć nie jako czas kryzysu, bo to zupełnie fałszywe spojrzenie, tylko jako czas największego rozkwitu naszej historii i rozwikływania bardzo groźnie wtedy zapętlających się wokół państwa polsko-litewskiego geopolitycznych sieci. Większość tych konfliktów na szczęście udało się rozwiązywać przy pomocy dyplomacji, przy pomocy siły tych więzi, które nie pozwalały rozerwać Rzeczypospolitej od środka, inaczej niż tylu innych krajów europejskich, które były rozszarpywane przez spory reformacji z kontrreformacją,” wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.