Wczoraj Sejm odrzucił weto Senatu wobec nowelizacji ustawy medialnej. Teraz ustawa nazwana przez opozycję „lex TVN” trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Jej przyjęcie przez Sejm wywołało lawinę oburzenia nie tylko w Polsce. Głos zabrała już również wiceszefowa KE Věra Jourová, która zapowiedziała podjęcie kroków przeciwko Polsce przez Komisję.

Posłowie zagłosowali wczoraj ws. nowelizacji ustawy medialnej. Celem proponowanych przez PiS przepisów jest uszczelnienie i uściślenie prawa obowiązującego od 2004 roku. Nowelizacja przewiduje, że podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogły kontrolować najwyżej 49 proc. udziałów w polskich mediach. Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 11 sierpnia. Na początku września odrzucił ją Senat. Dziś za odrzuceniem senackiego weta opowiedziało się 229 posłów, przeciw było 212, a 11 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

- „Dzisiejsze głosowanie w Sejmie w sprawie ustawy medialnej wymierzonej w Grupę TVN wywiera dalszą presję na i tak już nękany problemami sektor medialny w Polsce. Gdy ustawa stanie się prawem, Komisja nie zawaha się podjąć działań w przypadku (jej) niezgodności z prawem UE. Oczekujemy, że wszystkie państwa członkowskie będą szanować, chronić i promować wolność i pluralizm mediów”

- oświadczyła wczoraj wieczorem wiceszefowa Komisji Europejskiej.

- „Ta nowa ustawa wysyła kolejny negatywny sygnał dotyczący poszanowania praworządności i wartości demokratycznych. Dlatego potrzebujemy ustawy #MediaFreedomAct (o wolności mediów - PAP), aby podtrzymać wolność i pluralizm mediów w całej UE”

- dodała.

kak/PAP