Polska stanowi elitę NATO w zakresie wzrostu wydatków na zbrojenia i wywiązywania się ze stosownych zobowiązań sojuszniczych w tym zakresie.

W 2024 roku sojusznicy NATO w Europie zainwestują łącznie 380 miliardów dolarów amerykańskich w obronę. Po raz pierwszy stanowi to 2 proc. ich łącznego PKB” – powiedział na początku 2024 roku sekretarz generalny NATO Stoltenberg.

Tym niemniej zdecydowanym liderem światowych wydatków na zbrojenia są Stany Zjednoczone – ich budżet na obronność dwukrotnie przekracza budżet europejski.

Efektem tego jest fakt, że wśród 100 największych producentów uzbrojenia aż 48 mieści się w USA.

Jak podaje portal Defense News, liderem wśród światowych koncernów zbrojeniowych jest amerykański Lockheed Martin, który plasuje się na tej pozycji od lat. To właśnie z tego koncernu pochodzą zakupione przez Polskę myśliwce F-16 i F-35.

Na drugim miejscu uplasowała się chińska firma Aviation Industry Corporation of China, która w poprzednim zestawieniu była czwarta.

Kolejne pozycje zajmują firmy amerykańskie tj. RTX (który produkuje kupiony przez Polskę system Patriot), Northrop Grumman (producent nabytego przez Polskę systemu kierowania ogniem), producent czołgów Abrams General Dynamics oraz Boeing, od którego Polska kupiła śmigłowce Apache.

Spośród firm europejskich wysoko uplasowały się brytyjska BAE System, niemiecki Rheinmetall, francuskie Airbus i Thales oraz włoski Airbus.

W rankingu znalazła się także Polska Grupa Zbrojeniowa, która znajduje się na pozycji 62. PGZ nie opublikowała jeszcze wyników finansowych za 2023 rok, co oznacza, że jej pozycja w rankingu na pewno będzie znacznie wyższa.

Przychody PGZ z 2023 roku na pewno będą wysokie, czego efektem jest m.in. sprzedaż Ukrainie armatohaubic Krab. Przewiduje się, że PGZ również w przyszłości będzie osiągać wysokie przychody, na co wpływ mają kolejne zamówienia na Kraby, wozy bojowe piechoty Borsuk oraz systemy obrony przeciwlotniczej.

Kolejną polską spółką, która w przyszłości prawdopodobnie także znajdzie się w rankingu jest Grupa WB, która produkuje m.in. bezzałogowce obserwacyjne FlyEye czy amunicję krążącą Warmate. W 2023 roku sprzedaż WB wyniosła około 400 mln dolarów – aby znaleźć się w rankingu trzeba osiągnąć przychody nie mniejsze niż 540 mln dolarów.

„Ciężko pracujemy, żeby w 2024 r. załapać się do tych najlepszych. Nasza coraz wyższa pozycja świadczy o tym, że rośnie polska gospodarka, a nasz przemysł zbrojeniowy należy do tych najnowocześniejszych” – powiedział Rzeczpospolitej prezes WB Piotr Wojciechowski.