Wstęp
Aby dokładnie określić, czym jest halving bitcoina, musimy wyjaśnić, jak działa sama kryptowaluta o nazwie bitcoin. W czasach globalizacji i nowoczesnych technologii pojawiają się nowe trendy w rozwoju elektrycznych systemów płatności. Wielu z nas zapomniało już, kiedy trzymaliśmy w rękach fizyczne banknoty, ponieważ za wszystko możemy zapłacić kartą kredytową lub debetową. Co więcej, można je już dodać do telefonu, a nawet zostawić wszystkie oszczędności i karty w domu. Postęp nie stoi w miejscu i ludzie coraz częściej sięgają po waluty cyfrowe, zwane inaczej kryptowalutami, które są elektronicznymi jednostkami pieniężnymi generowanymi przez sieci komputerowe i używanymi zamiast tradycyjnych walut. Płacenie na przykład Bitcoinem nie jest tym samym, co płacenie zwykłymi kartami, ponieważ wartość tych pierwszych jest określana w procesie wymiany walut i towarów na jednostki cyfrowych monet na specjalnych giełdach w Internecie. Jest to często bezpieczniejsze, anonimowe w razie potrzeby, a co najważniejsze, wyklucza wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje.
Halving od strony teoretycznej
Bitcoin opiera się na mechanizmie “proof of work”. Mówiąc najprościej, wybrane osoby rywalizują ze sobą w celu rozwiązania konkretnego problemu, otrzymując za to nagrodę i dodając kolejny blok do systemu blockchain (zaawansowany rodzaj bazy danych, który pozwala na otwartą wymianę informacji w ramach sieci biznesowej). Nagrodą za każde wydarzenie halvingowe to jest dokładnie połowa od poprzedniej kwoty mierzonej w bitcoinach. Na przykład, w 2012 roku można było otrzymać 50 bitcoinów za rozwiązanie bloku, ale w 2016 roku nagroda wynosi już tylko 25. Jak można wyjaśnić ten proces? Weźmy dolara amerykańskiego i amerykańską politykę fiskalną jako punkt wyjścia. W 2008 r., podczas kryzysu finansowego, Stany Zjednoczone zdecydowały się wydrukować więcej pieniędzy, zwiększając w ten sposób zadłużenie i inflację przy jednoczesnym utrzymaniu popytu krajowego. Ta polityka jest wykorzystywana nawet dziś, aby uzyskać więcej gotówki lub osiągnąć określone cele gospodarcze. Jeśli rząd zauważy, że nakład jest zbyt duży, w kolejnym roku znacznie zmniejszy ilość drukowanych pieniędzy. Taki proces stopniowo zmniejsza wartość dolara. Bitcoin jest jednak wdrażany inaczej, ponieważ ma twardy limit. Każdego dnia dodawanych jest coraz więcej monet, ale po pewnym czasie tworzenie bitcoina stanie się bardziej skomplikowane i kosztowne, co w rzeczywistości doprowadzi do stopniowego spadku całkowitej liczby monet. Ostatecznie bitcoin, czysto teoretycznie, z czasem stanie się deflacyjny. Obieg monet pogorszy się w ten sam sposób ze względu na odwieczną zasadę podaży i popytu. Jeśli popyt pozostanie na tym samym poziomie, ale ilość oferowana na giełdzie spadnie - cena wzrośnie.
Halving w praktyce
Jak więc działa sam proces halvingu? Kluczowym czynnikiem jest tutaj czas decyzji bloku, można powiedzieć, że jest to wewnętrzny zegar. Co 10 minut tworzony jest nowy blok. Zgodnie z tą logiką, jeśli dołączy więcej graczy, rozwiązanie bloku zajmie 5 minut, co niszczy całą koncepcję, ale potwierdza prawo prawdopodobieństwa. Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to możliwe, ponieważ bitcoin ma coś, co nazywa się złożonością. Jest to swego rodzaju gwarancja, że rozwiązanie jednego bloku zajmie dokładnie 10 minut. Można powiedzieć, że złożoność zadania jest korygowana co dwa tygodnie o liczbę osób, które chcą je rozwiązać. Aby być bardziej precyzyjnym - 2016 bloków bitcoina automatycznie się dostosowują do ilości osób. To wszystko, co trzeba wiedzieć o technicznej stronie całego procesu. Tak się składa, że co 4 lata przed halvingiem niektórzy inwestorzy wykorzystują to wydarzenie do spekulacji ceną na rynku. Możesz śledzić całą dynamikę polityki kursowej na specjalnych portalach. Szczerze radzimy nie omijać tych stron internetowych, które zawsze dostarczą Ci danych na temat bitcoin kursów. Statystycznie, kilka ostatnich halvingów spowodowały wzrost cen. Istnieje teoria, która tłumaczy ten wzrost raczej zwiększoną aktywnością informacyjną w świetle nadchodzącego wydarzenia. Różne teorie tylko potwierdzają i podsycają zainteresowanie rynkiem kryptowalut, a tym samym dalej go rozwijają, przyciągając coraz więcej zainteresowanych.
Podsumowanie
Podsumowując, halving bitcoina jest ważnym wydarzeniem, które przyciąga wiele uwagi społeczności kryptowalutowej i może mieć znaczący wpływ na cenę bitcoina i gospodarkę. Manifestuje on unikalne cechy bitcoina jako zdecentralizowanej, wolnej od inflacji i przejrzystej formy pieniądza, która jest zarządzana przez kod. W zależności od tego, jak sieć zareaguje na to wydarzenie, kolejny halving albo jeszcze bardziej ugruntuje pozycję bitcoina jako wiodącej kryptowaluty, albo utoruje drogę nowym potencjalnym sieciom kryptowalutowym zdolnym do wyparcia go z piedestału.
Tak czy inaczej - bitcoin jest i zawsze był jednym z najczęściej poruszanych obecnie tematów, podobnie jak kryptowaluty w ogóle. Pytanie, jak długo mining, biorąc pod uwagę cykliczne procesy zmniejszania o połowę, pozostanie aktualny i kto pozostanie na tym rynku po czasie, gdy zarobki nie będą spełniać oczekiwań i zainwestowanej pracy. Ta kwestia pozostaje otwartą.