W klasyfikacji medalowej Polska zajęła dopiero 42 miejsce.

Pierwsze miejsce, jak zazwyczaj, zdobyły Stany Zjednoczone, które pod względem liczby zdobytych medali całkowicie zdystansowały inne kraje. Sportowcy z Ameryki zdobyli aż 126 medali, z czego 40 złotych, 44 srebrne i 42 brązowe.

Na drugiej pozycji w klasyfikacji medalowej uplasowały się również tradycyjnie bardzo mocne Chiny. Olimpijczycy z Państwa Środka wywalczyli 91 medali - 40 złotych, 27 srebrnych, 24 brązowe.

Podium zamyka Japonia, która zdobyła 56 medali – 20 złotych, 12, srebrnych, 24 brązowych.

Na dalszych pozycjach uplasowały się Australia i Francja. Ponadto wśród 30 najbardziej utytułowanych krajów znalazły się także Kenia, Irlandia, Iran, Ukraina, Gruzja, Czechy i Azerbejdżan. Wiele z tych krajów ma znacznie mniejszą liczbę ludności niż Polska.

Polska znalazła się dopiero na 42 pozycji. To najgorszy rezultat od 1956 roku, kiedy to na turnieju w Melbourne polscy sportowcy również zdobyli 9 medali i tylko jeden złoty.

Wówczas jednak w naszym kraju w dalszym ciągu usuwano katastrofalne skutki II wojny światowej, a jego przywódcą, do momentu tajemniczej śmierci w Moskwie, był Bolesław Bierut. Bierut zginął jednak w marcu 1956, Igrzyska zaś odbywały się w późniejszych miesiącach.

Dla Polski medal w tegorocznych Igrzyskach wywalczyli:

Aleksandra Mirosław – złoto (wspinaczka); Klaudia Zwolińska – srebro (slalom K1, kajakarstwo górskie); Drużyna siatkarzy – srebro; Julia Szeremeta – srebro (boks); Daria Pikulik – srebro (kolarstwo torowe); Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański – brąz (czwórka podwójna mężczyzn, wioślarstwo); Iga Świątek – brąz (tenis); Natalia Kaczmarek – brąz (bieg na 400m); Aleksandra Kałucka – brąz (wspinaczka); Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka – brąz (szpada, szermierka).

Wszystkim polskim medalistom serdecznie gratulujemy!