Książki dla przedszkolaka – jak wybrać najlepsze propozycje?
Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym, a więc w przedziale około 3 do 6 lat, powinny sprostać sytuacji, jaką dla malucha jest rozpoczęcie nauki w przedszkolu. Książki dla dzieci w tym wieku powinny zatem wspierać malucha w nauce nowych kompetencji – mogą zawierać aktywizujące elementy, takie jak proste zagadki, łamigłówki, wyklejanki, kolorowanki. Dobrze sprawdzą się też rymowanki, które świetnie ćwiczą pamięć dziecka, jednocześnie przekazując mu ważne wartości.
Wiek przedszkolny to też idealny okres, by rozbudzić w dziecku zainteresowanie otaczającym go światem i poznać jego pierwsze pasje. Świetnie sprawdzą się tutaj książki o tematyce związanej z naturą, zwierzętami, a także tematyczne książeczki z dużymi ilustracjami, odpowiadające zainteresowaniom malucha, na przykład książki o pojazdach, ogrodzie, lesie, które pozwolą poszerzyć słownictwo z danego zakresu.
Okres przedszkolny to też czas na naukę emocji i stanów – sprawdzą się tutaj książeczki o uczuciach, które pozwolą maluchowi nazywać miłość, strach, smutek, radość lub złość. Jest to bardzo ważna kompetencja społeczna, która pozwoli dziecku lepiej funkcjonować w grupie.
Książki dla dzieci w wieku szkolnym – naucz je sięgać po coś więcej niż lektury
Książki dla dzieci w wieku szkolnym kojarzą się przede wszystkim z lekturami. Jednak, aby rozbudzić w małym człowieku miłość do literatury, warto pokazać mu także inne, fascynujące propozycje. W wieku wczesnoszkolnym – około 6 do 9 roku życia, można postawić już na dłuższe i bardziej rozwinięte fabuły. To dobry moment, by sięgnąć po klasyki, takie baśnie Andersena lub braci Grimm, ale też krótkie opowiadania, przekazujące morał i ważne wartości, takie rola miłości i przyjaźni albo szacunek do natury.
W wieku wczesnoszkolnym, książki dla dzieci mogą też świetnie wspomagać naukę, łącząc takie czynności jak pisanie lub liczenie, z dobrą zabawą i ciekawymi historiami. Tutaj też dobrze sprawdzą się książki aktywizujące i pobudzające kreatywność. To też dobry moment na książki z ciekawostkami i faktami na różne tematy, na przykład lubiane przez dzieci książki o dinozaurach, wikingach, podróżach, zwyczajach, ale też książki z magicznymi sztuczkami, pomysłami na eksperymenty albo inspiracjami do prac plastycznych.
Na kolejnym etapie szkoły, kiedy dziecko przekroczy 10 lat, warto pokazywać mu nieco bardziej złożone historie z bohaterami, z którymi młody człowiek będzie mógł się utożsamić, by lepiej zrozumieć własne emocje, problemy i uczucia.