Wygląda na to, że mieszkańców Europy będą w przyszłości nawracać misjonarze z Afryki, gdyż to tam wzrost populacji katolików jest największy – ich liczba zwiększyła się o 8.312.000 członków. Statystyki pokazują np., że jeśli najniższe uczestnictwo w cotygodniowej Mszy św. jest w Europie, gdzie w Holandii wynosi tylko 7 proc. (najniższe na świecie), to szczególnie wysokie jest natomiast na Czarnym Lądzie. W Nigerii co niedzielę we Mszy św. uczestniczy aż 94 proc. wiernych, a w Kenii to 73 proc. Co ciekawe, Polska pod względem uczestnictwa w co tygodniowej Mszy św. (52 proc.) plasuje się bardzo wysoko, bo na szóstej pozycji po takich krajach, oprócz Nigerii i Kenii, jak Liban (69 proc.), Filipiny (56 proc.) i Kolumbia (54 proc.).
W tej chwili katolicy stanowią 17,67 proc. ludności świata. Jednocześnie Bill Donohoue w analizie, którą na swoim portalu opublikowała Catholic League, stwierdza: „Ci, którzy śledzą kościelne trendy wiedzą, że najbardziej lewicowe duchowieństwo na świecie jest w Niemczech; Afrykanie są najbardziej ortodoksyjni”. Podając przykład poglądów i działalności niemieckiego biskupa Franza Josefa Overbecka, Donohoue dodaje: „Katolickie i protestanckie kościoły umierają nie dlatego, że – jak mówi Overbeck – lekceważymy znaki czasów, ale dlatego, że [te kościoły] je imitują. Ortodoksja się sprzedaje; heterodoksja zawodzi. Dowodzą tego dane w Niemczech i na całym świecie”.
Dążenie do protestantyzacji Kościoła katolickiego wśród niemieckiego episkopatu kończy się spadkiem uczestnictwa wiernych w nabożeństwach. Zamiast jednak wyciągnąć jakąś lekcję z tego zjawiska, także patrząc na protestanckie denominacje, duchowieństwo katolickie w Niemczech „jedynie pogarsza problem ulegając postępowym interesom, zamiast przywrócić tradycyjne nauczanie katolickie” – pisze Thomas D. Williams na łamach portalu „Breitbart”.
Williams przytacza opinię George’a Weigla, że to, z czym obecnie mamy do czynienia w Niemczech jest pokrewne „XVI-wiecznej reformacji luterańskiej: apostazji”. Wykorzystując nawoływanie papieża Franciszka do „wsłuchiwania się” i dialogu Niemcy dążą do radykalnych zmian w nauce Kościoła dotyczących takich dziedzin jak np. etyka seksualna, błogosławienie par jednopłciowych czy kapłaństwa kobiet.
Jeśli chodzi o liczbę duchownych katolickich, jak podaje „Catholic News Agency”: „Na świecie całkowita liczba księży spadła o 2.347 do około 408.000. Największy spadek ucierpiała Europa, mając 3.632 księży mniej w porównaniu do poprzedniego roku”. Ten ubytek jednak zrównoważyła Afryka i Azja. W Afryce liczba kapłanów zwiększyła się o 1500, a w Azji o połowę tej liczby. Tymczasem w obu Amerykach zarejestrowano niemal tysiąc księży mniej.