Infografika porównuje 30 krajów europejskich pod względem dochodów, po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, a następnie dostosowuje te dane do lokalnych cen poprzez ponowne obliczenie dochodu w standardzie siły nabywczej (PPS).

Dane wskazują, że Włochy są krajem zbliżonej wartości nominalnej dochodu, w stosunku do jego siły nabywczej.

Dochód rodziny w Szwajcarii jest najwyższy w Europie i wynosi 179 000 euro rocznie, po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Najniższy jest w Turcji i wynosi 23 000 euro rocznie.

Jednak po uwzględnieniu kosztów utrzymania, dochód rodziny znacznie spada w Szwajcarii i wzrasta 3-krotnie w Turcji.

Oznacza to, że najefektywniej jest otrzymywać wynagrodzenie w Szwajcarii, gdzie wysoki dochód ma realną siłę nabywczą mniejsza o około 70%, a zamieszkiwać w Turcji, gdzie ten sam dochód przekłada się na trzykrotność jego nominalnej wartości.

Jak jest w Polsce?

Polska pod względem realnego dochodu dokonała imponującego postępu. W roku 2015 luka w sile nabywczej pomiędzy dochodami statystycznego Polaka, a średnią UE wynosiła niecałe 70%. Sytuacja realnych dochodów rodzin była jeszcze gorsza.

2015-2024 to imponujący wzrost dochodów polskiej rodziny.

W roku 2023 dochód przeciętnego Polaka wynosił 79% średniej unijnej liczonej w PPS.

Jednak zdecydowanie polepszyła się sytuacja materialna polskich rodzin. W roku 2024 przeciętna polska rodzina osiągnęła dochód na poziomie 88% średniej UE. Pomimo tego, że nominalny dochód rodziny wynosi 60% średniej UE oraz jedynie 45% kwoty nominalnej jaką dysponuje rodzina w Niemczech. Jest tu zasługa polityki prorodzinnej konsekwentnie prowadzonej przez rząd.

PPS to sztuczna waluta stworzona przez UE w celu porównywania krajów. Teoretycznie 1 PPS kupuje wszędzie te same towary i usługi.