We wspólnym oświadczeniu Katolickiego Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski oraz Katolickie Stowarzyszenie Diagnostów Laboratoryjnych przypominają, że „życie każdego człowieka rozpoczyna się w chwili poczęcia i od tego momentu jest chronione

najwyższym prawem konstytucyjnym”.

- „Kolejny raz stajemy w obronie nienarodzonych dzieci oraz ich matek i ojców, których życie i wartości moralne są atakowane, poprzez dyrektywne wkraczanie członków rządu RP w kompetencje zawodowe lekarzy”

- czytamy.

W stanowisku zaznaczono, że wytyczne resortu zdrowia „próbują obejść obowiązujące przepisy i uchylić konstytucyjną gwarancję prawa do narodzin człowieka poczętego w łonie matki”, zobowiązując szpitale do przeprowadzenia aborcji niezależnie od zaawansowania ciąży.

- „Lekarze ginekolodzy zajmujący się kobietą w ciąży, odpowiedzialni za stan zdrowia matki i jej dziecka, którzy otrzymają zaświadczenie wystawione przez lekarza psychiatrę po jednorazowej, być może zdalnej wizycie, mają być pod groźbą postawienia zarzutu ograniczania dostępu do procedury aborcji pozbawieni możliwości zasięgania opinii innego lekarza i zwołania konsylium. Tymczasem indywidualna sytuacja zdrowotna kobiety może wręcz nakładać na niego czy na nią ten obowiązek”

- zauważają autorzy.

Medycy podkreślają przy tym, iż „diagnoza lekarza psychiatry, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego matki powinna być podstawą do rozpoczęcia terapii, aby jej stan psychiczny poprawić”.

- „Wykonanie aborcji przyniesie raczej jego pogorszenie. Badania naukowe wskazują na zwiększoną częstość samobójstw u tych kobiet”

- zauważają.

W stanowisku zaznaczono, że wydane przez resort zdrowia wytyczne „stanowią nieuprawnioną ingerencję organów administracyjnych w przebieg” postępowania medycznego. Przywołano w tym miejscu stanowisko Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej.

- „Wydawanie przez polityków jakichkolwiek zaleceń co do postępowania lekarskiego jest nie tylko przekraczaniem kompetencji, ale stanowi zagrożenie dla niezależności podejmowania decyzji terapeutycznych. W każdym przypadku to lekarz prowadzący ponosi pełną odpowiedzialność za pacjenta, ma kierować się aktualną wiedzą medyczną, działać zgodnie z własnym sumieniem przestrzegając kodeksu etyki lekarskie”

- przypominał dr Łukasz Jankowski.

Wobec powyższego, sygnatariusze „żądają od Pani Minister Zdrowia wycofania ogłoszonych publicznie wytycznych promujących zabijanie dzieci praktycznie do końca okresu ciąży, a więc także tych zdolnych do życia poza łonem matki”.

- „Nie zgadzamy się na wytyczne zmuszające lekarzy powołanych do ratowania życia, aby w szpitalach zajmowali się zabijaniem nienarodzonych dzieci a szpitale odmawiające udziału w tych nieludzkich procedurach były zagrożone konsekwencjami prawnymi, bardzo wysokimi grzywnami lub rozwiązaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia”

- oświadczyło Katolickie Stowarzyszenie Medyczne.