Dane Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW) pokazują, że średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2025 r. spadła w porównaniu z rokiem poprzednim.

W 2025 roku wynosi ona średnio 39,69 centów za kWh. Jest to roczny spadek cen o 1,05 centa w porównaniu do z średniej z poprzedniego roku.

W Niemczech 40% ceny stanowią koszty dystrybucji i sprzedaży.

"Prąd w polskim gniazdku" jest tańszy niż w niemieckim.

Ceny energii elektrycznej w Polsce nieustannie rosną, znacząco wpływając na wydatki mieszkańców. Statystyczne polskie gospodarstwo domowe wydaje na energię elektryczną około 3,5 tys PLN roczne. Koszt 1 kWh energii elektrycznej w Polsce składa się z opłat za jej dystrybucję oraz samej energii. Aktualne stawki dla głównych dostawców energii elektrycznej, obowiązujące w pierwszym kwartale 2025 roku wynoszą około 1,10 PLN za kWh.

W połowie roku do rachunków, które płacą polskie rodziny doliczana będzie opłata mocowa.

Pomimo tego statystyczny Niemiec za kWh energii elektrycznej musi zapłacić aż 1,70 PLN.

Niemieckie przedsiębiorstwa płacą mniej niz polskie.

Niestety w tej kategorii sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej.

Przykładem może być taryfa C popularna wśród polskich małych firm:

W taryfie C11, cena za 1 kWh jest zazwyczaj stała przez całą dobę. Jednakże, koszty mogą się wahać w granicach 0,60 zł do 0,90 zł za 1 kWh, w zależności od sprzedawcy. Są to ceny netto. Dodatkowo polski odbiorca jest obciążany wysokimi opłatami za energię bierną.

W Niemczech średnia cena energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw przemysłowych (w tym podatek od energii elektrycznej) wynosi 18,31 centów za kWh w 2025 r. (stan na maj).

Należy zaznaczyć, że energia dla niemieckiego przemysłu jest tańsza niż w roku 2023.

W tym czasie cena kWh wynosiła średnio aż 21,60 centów.

Reasumując niemiecka firma obciążania jest za zużycie kWh energii elektrycznej stawką na poziomie 0,78 PLN, podczas gdy w Polsce przedsiębiorca za tą samą energię płaci ponad 1 PLN.

Ceny energii elektrycznej w Niemczech znacznie się zmieniły w ostatnich latach i stały się istotnym czynnikiem kosztowym zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Wielu głównych dostawców ogłosiło obniżki cen na przełomie 2025 roku. Analizy wykazały, że ceny spadną średnio o dziesięć procent.

W Polsce rząd prowadzi odwrotną politykę energetyczną. Ceny energii stale rosną, co przekłada się na obciążenie budżetów domowych. To z kolei powoduje presję płacową i jest istotnym czynnikiem inflacyjnym.

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, to dla nich wysokie ceny energii obniżają konkurencyjność. Produkty made in Poland zawierają w cenie wyższy komponent wartości energii co w przypadku konkurowania z produktami z krajów o niższej cenie "prądu" powoduje zmniejszenie marży.