Nowe podatki: CBAM i ETS

Unia Europejska planuje wprowadzenie nowych podatków, w tym mechanizmu CBAM (granicznego podatku węglowego) oraz zwiększenia dochodów z ETS (systemu handlu emisjami). CBAM, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku, ma na celu wyrównanie kosztów emisji gazów cieplarnianych dla towarów importowanych do UE oraz tych produkowanych wewnątrz wspólnoty. Ma to zapobiec tzw. "wyciekowi węglowemu", czyli przenoszeniu produkcji poza granice Unii, aby uniknąć wysokich kosztów emisji.

CBAM będzie wymagał od importerów uiszczania opłat emisyjnych, co ma na celu zrównanie ich z kosztami ponoszonymi przez producentów działających na terenie UE. Mimo że mechanizm ten ma teoretycznie „wspierać walkę ze zmianami klimatycznymi”, budzi obawy o potencjalne podwyżki cen produktów importowanych.

Z badań wynika dalej, że tylko 34% Polaków jest świadomych wprowadzenia CBAM. Z kolei 70% ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, że Unia planuje zatrzymać 30% wpływów z ETS. Zmiana ta może oznaczać mniejsze wpływy do budżetów narodowych, w tym Polski, która rocznie straciłaby około 5-6 miliardów złotych.