Szef misji MFW do Polski Jan Kees Martijn w wywiadzie dla portalu Money.pl wskazał na „kwestię podaży pracy, która maleje w związku ze starzeniem się ludności”.
- „Żeby ograniczyć to zjawisko, trzeba dążyć do zwiększenia stopy aktywności zawodowej, szczególnie wśród osób starszych i kobiet. Chodzi o to, aby umożliwić pracę tym kobietom, które są bierne zawodowo z powodu opieki na dziećmi lub osobami starszymi. Drugą kwestią jest wspieranie pracowników w zwiększaniu kwalifikacji przez cały okres trwania ich karier, który się będzie wydłużał. Chodzi o to, żeby podtrzymać wysoką jakość kapitału ludzkiego. Na koniec warto podkreślić korzyści z otwartości na imigrację. Dobrze zintegrowani imigranci uzupełniają luki w podaży na rynku pracy, przyczyniając się do wyższego wzrostu gospodarczego”
- stwierdził.
Dalej ocenił, że „efektywny wiek emerytalny można próbować podwyższać zachętami finansowymi”.
Dyrektor Biura Regionalnego MFW w Warszawie Geoff Gottlieb stwierdził z kolei w rozmowie z Money.pl, że polskie władze najpierw powinny zająć się zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
- „Rekomendujemy podwyższenie minimalnego wieku emerytalnego w Polsce, w szczególności zrównanie go dla kobiet i mężczyzn, a następnie powiązanie z oczekiwaną długością życia”
- powiedział.
- „Różnica między podwyższaniem oficjalnego wieku emerytalnego a zachętami do dłuższej pracy jest taka, że to pierwsze rozwiązanie zmniejsza presję na finanse publiczne bardziej niż drugie. Zachęty do dłuższej pracy kosztują”
- dodał.