17.04.20, 17:14Cezary Kaźmierczak, Władysław Kosiniak-Kamysz/YT/ZPP/Polskie Radio

Opozycja o tarczy antykryzysowej i rządzie. Co na to przedsiębiorcy?

Po okresie pewnego szoku, jakim było dotarcie do Polski pandemii koronawirusa i faktu, że jako kraj i obywatele musimy się z tym zmierzyć, przyszedł czas wprowadzania zakazów i ograniczeń, które mają zapobiec zwiększonej śmiertelności i powikłaniom chorobowym w naszym kraju.

Ponieważ Chiny, skąd wirus się wydostał, borykają się z tym problemem już od listopada ubiegłego roku, a fala powtórnych zakażeń w tym kraju wraca, to należy przypuszczać, że świat a także Polska będą się zmagały z tą pandemią jeszcze z pewnością przez około rok, a może nawet dłużej.

Żadna gospodarka świat nie jest w stanie wytrzymać tak długiego zastoju. Musimy nauczyć się z tym żyć, pracować, odtwarzać i rozwijać gospodarkę.

Pierwsze propozycje powolnego odmrażania właśnie zapoczątkował nasz rząd.

Co na to opozycja? Tradycyjne wali w bębny i dzwony, jak jest źle, a nawet gorzej niż źle, bo oni oczywiście zrobiliby to lepiej.

I tak Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział:

- Wzywam rząd do nakreślenia prawdziwej mapy drogowej wyjścia i odmrożenia gospodarki, a nie otwarcia parków. Otwarcie parków nie jest odmrożeniem gospodarki 

Dodał też:

- Były buńczuczne zapowiedzi odmrażania gospodarki. Dla wielu pracowników, wielu firm była to nadzieja na w miarę szybki, sprawny powrót do nowej normalności, bo z tym sformułowaniem należy się zgodzić. Ale to, co zaprezentowali i premier i minister, nie ma nic wspólnego z prawdziwą mapą drogową odmrażania gospodarki. Bo postanowienie o tym, czy parki czy las będzie otwarty i dostępny, nie wiąże się z odmrożeniem gospodarki. To były głupie zasady akurat, które nie powinny być wprowadzone. Dobrze że są zdjęte, ale potrzebny jest jasny, wyraźny plan dla Polski na najbliższe tygodnie, miesiące. Ten bardziej optymistyczny i ten trudniejszy, ale z określonymi datami, a tu mamy tylko jedną datę dotyczącą tego najbliższego wydarzenia, którego głównym przekazem było otwarcie parków. Więc proponujemy coś następującego, bo to nie wystarczy tylko powiedzieć że ktoś zrobił coś źle. Tu jest brak jakiejkolwiek strategii, jak się wydaje, rządu. Brak harmonogramu precyzyjnie określonego. W innych krajach, jak był podawany przepis na powrót do aktywności gospodarczej, to było to bardzo precyzyjne. U nas jest to bardzo rozmyte 

Z kolei Szymon Hołownia chce zwołania rady gabinetowej i mówi o sytaucji polskiego rolnictwa:

- Bez wody nie poradzimy sobie i nie ma znaczenia jakie poglądy w tej sprawie ma dość odporne na naukę i wyrażane przez nią tezy i prezydent i środowisko PiS_u, które chce betonować rzeki, żeby ta woda jak najszybciej spływała do Bałtyku i zamieniała się w wodę słoną, która rozbudowuje transport śródlądowy, wodny zamiast rozbudowywać narodowy program kolejowy, w których samorządy bardzo często wspierają betonozę w miastach. To akurat nie tylko PiS, ale i wiele innych niestety ludzi jest tu negatywnie zasłużonych 

O tej wodzie już jakiś czas temu mówiła jedna z posłanek Lewicy i jako zagrożenie podała fakt, że Wisła wpada do Bałtyku. Argumenty na temat wody i rolnictwa w ustach Hołowni brzmią zupełnie podobnie.

Z kolei Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców w wywiadzie dla portalu Fronda.pl powiedział m.in.:

- Chcemy, żeby powstał plan stopniowego odmrażania gospodarki.

Dodaje też:

- Zanim gospodarka wróci do stanu sprzed pandemii musi upłynąć od dwóch do czterech lat. Tak to szacujemy. Ja na to patrzę zdroworozsądkowo i myślę, że stanie się to jednak dopiero w momencie, kiedy pandemia zostanie zduszona całkowicie. Będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy będzie szczepionka. Musimy się nauczyć z tym żyć i funkcjonować przez jakiś czas, dopóki tej szczepionki nie będzie. Bez zduszenia pandemii i bez szczepionki, gospodarka nie przetrwa i dojdzie do załamania państwa, a wtedy będą wielokrotnie większe koszty i więcej ofiar niż z powodu pandemii. Finalnie, ja nie widzę możliwości, żeby całkowicie to opanować bez szczepionki, ponieważ dochodzi do zakażeń ze strony osób, które nie mają objawów choroby i nie wiedzą, że są chore.

Z mankamentów tarczy antykryzysowej wymienia biurokrację:

- Jej głównym mankamentem jest biurokracja, która jej towarzyszy. Niestety nie udało się uwolnić rządowi od tej presji urzędniczej, od tej manii urzędniczej. W mojej ocenie w dużej mierze postsowieckiej, bo to jest „przewracanie papierów dla przewracania papierów”. Równie dobrze można to było załatwić jednym prostym oświadczeniem pod groźbą odpowiedzialności karnej i wyrywkowo je kontrolować. Ta procedura trąci trochę takimi metodami sowieckimi i to jest główny mankament.

Oraz chwali projekt finansowy tarczy antykryzysowej:

- Natomiast jeśli chodzi o tą tarczę finansową, to ja nie mam zastrzeżeń. Z tych wszystkich zapowiedzi publicznych, które są, to jest wzór robienia tego typu programów. Podobnie robi się to w krajach Europy Zachodniej. To wszystko powinno być przeprowadzane szybko na oświadczenie bez zbędnej biurokracji. Miejmy nadzieję, że zostanie to zrealizowane tak, jak jest to zapowiadane. To w dużej mierze nie tyle rozwiązuje problem, bo tego problemu się rozwiązać nie da, ale chodzi o to, żeby ta zapaść była jak najbardziej płytka przy jak najniższym bezrobociu.

 

Cały wywiad z Cezarym Kaźmierczakiem, prezesem ZPP - https://www.fronda.pl/a/cezary-kazmierczak-zpp-jezeli-zamkniemy-gospodarke-to-mozemy-zamknac-tez-panstwo,143010.html

mp/300polityka.pl/fronda.pl

Komentarze

imiennik2020.04.18 17:06
Czy pan Kaźmierczak posiada jakieś wykształcenie?
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.17 20:28
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.eu Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
plantator unijnych buraków2020.04.17 19:17
Za rządów PO-PSL(ZSL) to nawet parków i skwerów by nie musieli dla ludzi otwierać. wszędzie by już było pełno masowych grobów ofiar epidemii
america america my country tis of thee2020.04.17 18:56
– Rząd zapowiada odmrożenie gospodarki jak na razie poprzez otwarcie skwerów i parków – ironizuje prezes Jarosław Tarczyński. Północna Izba Gospodarcza uważa, że nadchodzi już czas, by gospodarka zaczęła w bezpiecznym trybie wracać do normalnego funkcjonowania i oczekuje od rządu konkretnego planu.
america america my country tis of thee2020.04.17 18:53
Przedsiębiorcy zawiedzeni brakiem konkretnego planu na odmrażanie gospodarki. „Tkwią w wyniszczającej ich biznes niepewności”. Tyle z waszej propagandy sukcesu.
"Urszula" KellerKrawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.17 18:44
@"Urszula" "Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze
Urszula2020.04.17 18:42
"The Economist" o wyborach w Polsce: "Kaczyński chce zdążyć, zanim kryzys zaszkodzi notowaniom" To już kolejny brytyjski głos krytykujący pomysł wyborów korespondencyjnych. Także "Financial Times" napisał, że Andrzej Duda w przeprowadzonych na siłę wyborach zostanie "koronaprezydentem, któremu trudno będzie uścisnąć dłoń". "Jeden z najbardziej wpływowych tygodników na świecie artykuł o Polsce w papierowym wydaniu zatytułował "Epidemokracja". W serwisie internetowym tekst uzupełniono zdjęciem uśmiechniętego prezydenta Andrzeja Dudy i wyjaśnieniem: "Dzięki COVID-19 opozycja nie może prowadzić kampanii".
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.17 18:42
Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Więc, następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka czy "CHEMTRAILS" zastanów się przez chwilę, czy nie jest to FAKE BELIEVE.
america america my country tis of thee2020.04.17 19:02
"Videos" to po polsku "filmiki" dziadek. https://pl.bab.la/slownik/polski-angielski/video
anonim2020.04.17 18:10
Bardzo ważne!! Decyzja zapadła...Chcą nas pozabijać! - Jarek Bogusławski www.youtube.com/watch?v=bKCxF1_QrXM&feature=youtu.be
Maciej Łagodny.2020.04.17 18:05
A Ja pytam.Z czego TE OPOZYCJI wynalazki mają być OPŁACANE? Może OPODATKUJĘ Gospodarstwa Rolne,może podnieś podatek od ziemi np: o 70% .Czy PASUJE panie Kamysz?Szymonie Hołownia A TY co proponujesz ,KOMU ZABRAĆ? Np: Lekarzom ,Górnikom ,Nauczycielom,Kaście Sendziowskiej ,Celebrytom? A już wiem CIEBIE ODPADZIE BOLI" 500+,trzynasta Emerytura ,Socjał dla Klasy Pracowniczej ,ITD. CO ZA DURNIe.To tak Jak Dziecko mówi ,,Gwiazdkę Daj Mi Tatku".
katolicka kretynizacja polski2020.04.17 17:58
Kolejki pod bankomatami tylko pokazują że ludzie nie mają zaufania do rządu który w każdej chwili jedną decyzją ministra może położyć łapę na ich rachunkach bankowych więc wolą kasę wypłacić zawczasu niż zostać okradzeni przez PiS!
ziolo2020.04.17 17:40
pierwsza miala cie dosc,znalazles druga slodka idiotke i w tandemie robicie z siebie kretynow,co za buc i kiep.
po nim kupa kamieni i praca do smierci2020.04.17 17:30
To czerwonobrunatna choragiewka wspierana przez UBywateli.
plantator unijnych buraków2020.04.17 17:27
Kosiniak, tak że tego, no, pij więcej soku z buraka, przygłupie
MT(*)2020.04.17 17:22
Kosiniak został już na dobre zapamiętany, gdy bił brawa niejakiemu Jażdżewskiemu po jego porównaniu katolików do świń tarzających się w błocie. Od tamtego momentu o Kosiniaku w tęczowych gumiakach wie nawet dziecko. Na polskiej wsi Kosiniak i całe to PSL-ZSL jest już od dość dawna skończone. Ludzie sami potrafią zidentyfikować gładko mówiących oszustów od tych, którzy faktycznie coś dla nich robią. Tak że "tygrysek", skok do bajorka i tam się pław dalej. W oczach zwykłych ludzi nie da się śpiewać "Roty" jako hymnu partyjnego i jednocześnie oklaskiwać wulgarne ataki na katolików. To się kupy nie trzyma, jedynie trzyma się tej tęczowej.