Broszurka została opublikowana 31 marca, a sprawę nagłośnił teraz portal „Life Site News”. Jak piszą dziennikarze, tekst z modlitwą do pogańskiej bogini został przygotowany przez jezuitów z Kantabrii, La Riojy, Baskonii i Nawarry. Co ciekawe, autorzy jednocześnie nawiązują do Listu do Rzymian św. Pawła i piszą, że „nasza wiara uczy nas przemieniać świat”.
Hiszpańscy jezuici twierdzą, że „Planeta Ziemia, nasz „Wspólny Dom” (LS), pokazuje coraz bardziej widoczne oznaki degradacji i śmierci. Planeta Ziemia, nasz wspólny dom, jest poważnie chora”. Wskazują na to, że są to „znaki czasów dla całej dzisiejszej ludzkości”, a także wyzwanie „dla chrześcijanek i chrześcijan”, a następnie powołując się na fragment z listu św. Pawła, piszą: „Nasza wiara uczy nas, by być czujnymi na znaki czasów i byśmy nie dostosowywali się do świata, ale go przemieniali”.
Warto zauważyć, że fragment, na który powołują się hiszpańscy jezuici, w polskim przekładzie brzmi: „Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu” (Rz 12, 2).
Następnie w broszurce zamieszczono dwie modlitwy. Pierwsza z nich to „Modlitwa do Matki Ziemi”: „Matko Ziemio, naucz nas kochać się jako bracia i troszczyć się o Ciebie z miłością. Prowadź nas, byśmy dawali światło, byli promienni jak Słońce. Pachamamo, Pachamamo, idziemy podziękować Ci za wszystkie bogactwa, które nam dajesz. Przyjmij tę ofiarę, aby ziemia była dobra. Dzięki Pachamamo i dobra matko”.
Druga modlitwa jest skierowana do „Boga ubogich”, aby pomógł nam „ocalić porzucone i zapomniane istoty tej ziemi”, które stanowią tak dużą wartość w Jego oczach. Jest w niej także prośba o uzdrowienie „naszego życia, abyśmy byli opiekunami świata, a nie drapieżnikami” oraz „byśmy siali piękno, a nie zanieczyszczenia i zniszczenie”.
Broszurka zawiera oprócz tego fragment Ewangelii św. Jana (J 6,10-13), linki do nagrań wideo i artykułu związanych z ekologią ze stron „National Geographic” oraz „Manos Unidas”, fragmenty Laudato Si’ oraz egzaminu (rachunku sumienia?) czy pytań związanych z polityką „zera odpadów”, jak na przykład: „Czy proszę o łaskę nawrócenia na sprawiedliwość ekologiczną i pojednanie?” Jest też na początku tej części bardzo dziwny fragment: „Daję dziękczynienie Bogu za Matkę Ziemię i pytam się: Gdzie dzisiaj odczuwałem obecność Aita-Ama-Boga w Stworzeniu?”. To ostatnie sformułowanie zdaje się być połączeniem słowa „Bóg” ze słowami „Aita”, co oznacza „ojca” w baskijskim, ze słowem „Ama”, które w baskijskim oznacza matkę.
Na końcu jest zachęta do modlitwy „za ziemię i bezbronne osoby w naszym społeczeństwie”. W sumie broszura zawiera dziwną mieszaninę ekologii, nawiązań do Biblii z pogaństwem i pogańskim wręcz podejściem do natury oraz polityczną poprawnością nakazującą użycia tzw. feminatywów nawet w odniesieniu do Boga.
Redakcja „Life Site News” przypomina, że papież Franciszek pozwolił na użycie figurki pogańskiego bóstwa Pachamamy w czasie uroczystości w Ogrodach Watykańskich w październiku 2019 r., co wywołało skandal i zgorszenie. Dziennikarze przytaczają też opinię św. Tomasza z Akwinu z Sumy teologicznej, odzwierciedlającą niezmienną naukę Kościoła katolickiego, że idolatria, jaką jest modlitwa do pogańskiego bożka, jest pod wpływem demonów. Taka modlitwa do sił demonicznych jest w rzeczywistości naruszeniem pierwszego przykazania Dekalogu.
jjf/LifeSiteNews.com; sjloyola.org