Jeżeli należysz do osób które chciałyby nieco ograniczyć tą zmienność, przenosząc część kapitału do bardziej przewidywalnych instrumentów, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Broker online Freedom24 wprowadził do oferty konto D ze stałym oprocentowaniem, wynoszącym 2,5% rocznie. Przekonajmy się, jakie korzyści można zyskać dzięki otwarciu tego konta, a także jakie są jego przewagi w stosunku do kont oszczędnościowych w zwykłych bankach.

Możliwości konta oszczędnościowego Freedom24

Pasywny dochód osiągany przez konto oszczędnościowe Freedom24 wynosi aż 3% rocznie dla kont w USD i 2,5% dla kont w EUR. Co ważniejsze, zyski na koncie oszczędnościowym D we Freedom24 naliczane są codziennie. To oznacza, nie musisz czekać do zakończenia cyklu oszczędnościowego, jak w przypadku zwykłych lokat bankowych.

Jednocześnie środki mogą być dowolnie przenoszone pomiędzy kontem brokerskim Freedom24, a kontem oszczędnościowym. Przelewy są natychmiastowe. Oznacza to, że nie musisz już czekać na realizację transakcji, a dokonasz jej w dowolnym momencie, gdy uznasz to za stosowne. A pieniądze przelejesz dosłownie kilkoma kliknięciami. Nie musisz przy tym wnioskować o dodatkowe konto. Konto oszczędnościowe D otworzysz samodzielnie składając zlecenie w aplikacji mobilnej, albo w interfejsie na stronie internetowej. 

Wymienione tu zyski pochodzą z transakcji swapów OTC, czyli pary transakcji konwersji. Swapy wyznaczane są dziennie. Dzięki temu zyski naliczane są każdego dnia, za wyjątkiem weekendów, gdy zamknięte są giełdy. Zaległa kwota swapu jest jednak naliczana w poniedziałek, za okres od piątku do niedzieli. 

Co ważne, twoje środki złożone na tym koncie depozytowym są bezpieczne. Freedom24 jest bowiem brokerem licencjonowanym, reprezentowanym w Europie i Azji, a także notowanym na Nasdaq. Dla klientów z Unii Europejskiej, obowiązuje licencja CySec, a w krajach UE temu brokerowi zaufało już setki tysięcy klientów.

Różnice konta D we Freedom24 w porównaniu z lokatami w polskich bankach

Jak wskazuje raport portalu Business Insider, ostatnia podwyżka stóp procentowych w polskich bankach zwiększyła znacznie wysokość oprocentowania lokat. Jest to bardzo korzystne dla osób oszczędzających. Średnio oprocentowanie dłuższych, dwunastomiesięcznych lokat w polskich bankach znacząco wzrosło, wychodząc od poziomu 0,1 - 0,2%, nawet do 2,3%.

Co ciekawe, jest to wciąż znacznie mniej niż stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego. Istnieje więc miejsce na dalsze wzrosty. Choć więc ich atrakcyjność znacznie wzrosła, jest to wciąż mniej niż oferuje konto D we Freedom24, oprocentowane na poziomie 2,5% w euro lub 3% w dolarach. Pod względem potencjalnego zysku, ten broker oferuje więcej niż oferta przeciętnego polskiego banku. 

Średnie oprocentowanie lokat w polskich bankach. Źródło: Business Insider.

Różnica polega też na czasie realizacji zysków. W przypadku lokat bankowych, pieniądze muszą być przetrzymywane na lokacie przez cały czas jej trwania. Wypłacając je wcześniej, utracisz potencjalny zysk. Natomiast konto D we Freedom24 nalicza dochód codziennie. Pieniądze możesz więc wypłacić w każdej chwili, na przykład w momencie gdy dostrzeżesz ciekawą okazję inwestycyjną zakupu akcji. 

Kolejną różnicą jest prosta obsługa depozytów. O ile w banku musisz złożyć wniosek o założenie lokaty i wykonać niezbędne formalności, czasami nawet wymagające twojego podpisu, we Freedom24 jest to znacznie prostsze. Każdy posiadacz konta maklerskiego zyskuje automatycznie dostęp do tego rachunku oszczędnościowego, bez potrzeby dokonywania dodatkowych czynności.

Oczywiście to konto oszczędnościowe nie pozostaje bez ograniczeń. Przede wszystkim, dostępne są w nim tylko dwie waluty – USD oraz EUR. Oznacza to, że jeżeli planujesz złożyć w nim środki nominowane w PLN, niezbędne będzie automatycznie dokonywane przewalutowanie. Ponadto, zysk jest naliczany wyłącznie od salda 120 USD. Depozyt na mniejszą kwotę nie będzie więc skutkował zyskiem. 

Podsumowując: dla kogo jest przeznaczone konto oszczędnościowe Freedom24?

Z tego konta najbardziej skorzystają osoby, które chcą ograniczyć zmienność na rynkach finansowych, szukając alternatywy wobec instrumentów takich jak akcje, fundusze ETF, czy kontrakty na surowce. Przychód naliczany codziennie na konto zapewni stabilizację także podczas okresów zmienności na giełdzie. A tych w ostatnich dwóch latach nie brakowało, co najlepiej obrazuje indeks zmienności VIX, nazywany czasem „Indeksem strachu”.

Zmiany w indeksie VIX. Źródło: Investing.com.

Gwałtowne wzrosty i spadki VIX są rezultatem zmian stóp procentowych, inflacji, problemów na rynku pracy i wydarzeń politycznych. Jeżeli więc planujesz nieco uspokoić swoje inwestycje na rynkach kapitałowych, warto rozważyć utrzymywanie części depozytu na koncie oszczędnościowym. 

Ostateczny wybór stylu inwestowania zależy od twojej strategii. Jednak włączenie stałych depozytów dziennych do portfolio ogranicza zmienność twojego portfela, zapewniając bardziej zrównoważone wyniki. Ten obniżony poziom ryzyka wiąże się oczywiście także z potencjalnym zmniejszeniem możliwego dochodu z handlu na giełdzie, jednak dla wielu osób może być receptą na giełdową zmienność. 

Ostrzeżenie o ryzku: Inwestowanie w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe zawsze wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Ani prognozy, ani wyniki z przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami przyszłych wyników. Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji należy przeprowadzić własną analizę. W razie potrzeby należy zasięgnąć niezależnej porady inwestycyjnej u certyfikowanego specjalisty ds. inwestycji. Zakup akcji po cenach z IPO może wiązać się z dodatkowymi ograniczeniami.