W sprawie tej alarmował już rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek, wskazując na problem oswajania młodych ludzi z przemocą.

Marianna Schreiber, w rozmowie z Małgorzatą Świtałą, zapewniła, że zamierza przedstawić "całą prawdę o freak fightach", bazując na swoim doświadczeniu w tej dziedzinie. Dotychczas stoczyła trzy walki, z których dwie zakończyły się jej zwycięstwem. Podczas rozmowy mają zostać poruszone także kwestie związane z popularyzacją tego typu walk, które, według wielu, nie mają nic wspólnego z prawdziwym sportem.

Głos w tej sprawie zabrała także Joanna Jędrzejczyk, była mistrzyni UFC, która zauważyła, że dzieci i nastolatki często są przyprowadzane na te wydarzenia przez dorosłych, co jest niepokojące. Wskazała na potrzebę większej kontroli nad dostępem do freak fightów, podkreślając, że rozrywka ta nie jest bezpieczna dla młodszej publiczności.

Polsat News, na podstawie raportu NASK, ujawnił, że co czwarty nastolatek styka się z patotreściami w internecie, a co szósty nie potrafi ich rozróżnić. To pokazuje, jak ważne jest podjęcie działań mających na celu ochronę dzieci i młodzieży w erze cyfrowej. Temat ten ma zostać poruszony na posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 8 listopada 2024 roku.