Jak przypominają media, na początku tygodnia wDzienniku Ustaw znalazło się zmienione rozporządzenie dotyczące warunkó i sposobu oganizowania nauki religii w szkołach i przedszkolach publicznych. Od 1 września tego roku religia lub etyka ma się odbywać w wymiarze jednej (zamiast dwóch) godziny tygodniowo. Na dodatek ma być zaplanowana na pierwszej lub ostatniej lekcji.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski sprzeciwia się ograniczeniom wprowadzonym przez Barbarę Nowacką. Szef Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przekazał Polskiej Agencji Prasowej:
„W celu zaprotestowania i podjęcia obrony praw rodziców, dzieci, nauczycieli religii treść rozporządzenia MEN konsultowana jest obecnie przede wszystkim z prawnikami”.
Dodał, że Episkopat oczekuje od MEN zachowania porządku prawnego i występuje w obronie rodziców i dzieci. Przypomniał, że ministerstwu proponowano aby osoby rezygnujące z lekcji religii miały w tym samym czasie lekcje etyki, których program przygotowywałby resort.
Biskup zapowiedział, że:
„Kościół katolicki będzie podejmował kroki prawne w obronie spraw związanych z lekcją religii”.
Wszystko ma być konsultowane m.in. z prawnikami i innymi ekspertami.