Jak zaznaczył, Prezydent nie ma żadnych zastrzeżeń do działań ratowniczych, zarówno służb zawodowych, jak i ochotniczych oraz WOT. – Są to działania niezwykle trudne i koordynowane przez resorty w sposób, który nie budzi wątpliwości – wskazał.

Podkreślił, że pojawiają się różne głosy samorządowców dotyczące komunikacji w pierwszej fazie powodzi. – Jakie informacje dostawali – na jakie zagrożenie muszą się przygotować, o jakiej skali i kiedy te informacje do nich docierały – wskazał Minister Siewiera.

Istotne jest, jak przebiegała komunikacja między rządem a wojewodami i między wojewodami a samorządami. Jak przetwarzane były informacje, które wychodziły z Komisji Europejskiej i jak przetwarzane były inne sygnały od polskich instytutów badawczych – dodał.

Szef BBN podkreślił, że Prezydent będzie przyglądał się odbudowie na zalanych terenach i „chce przede wszystkim wyciągnięcia wniosków wobec planowanej ustawy o ochronie ludności”.

Jacek Siewiera przypomniał, że wczoraj na Dolny Śląsk dotarło 18 ton pomocy humanitarnej z Kancelarii Prezydenta. Na polecenie Andrzeja Dudy wyasygnowano również ponad 3 miliony zł z budżetu KPRP na pomoc osobom dotkniętych powodzią. KPRP zaoferowała również miejsce w Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle na potrzeby grup dzieci i młodzieży szkolnej z terenów objętych powodzią.