„Kobieta (...) wygłosiła krótkie przemówienie, prosząc o pomoc w uzdrowieniu planety. Przedstawiła się jako reprezentująca głos natury i głos lasu i zakończyła: Kiedy wszyscy zjednoczymy się w naszych sercach i myślach, nasza Matka Ziemia nas posłucha”. Następnie wykonała pogański obrzęd błogosławieństwa, który polegał na pocieraniu dłoni i recytowaniu jakiejś „modlitwy”. Potem po kolei szamanka podchodziła do każdego z uczestników panelu dyskusyjnego na scenie, dmuchając im powietrzem w głowę.
Po zakończeniu rytuału dyskutanci połączyli dłonie z szamanką. Publiczność nagrodziła ich brawami, a nawet „stojącymi owacjami kilku osób, w szczególności byłego wiceprezydenta USA i alarmisty klimatycznego Ala Gore’a”.
What’s happening here?
— The Post Millennial (@TPostMillennial) January 17, 2024
pic.twitter.com/KymWZwIWaJ
Jak pisze Emily Mangiaracina z „Life Site News”, dopiero w 2005 r. pozwolono kobietom „przejść inicjację przywódcy duchowego, czyli szamana” plemienia Yawanawá. Brazylijskie plemię wierzy w to, że „szamani są strażnikami wiedzy plemienia – od medycyny po sztukę – i uczą się magicznych tajemnic z duchami”. Powołując się na źródła internetowe publicystka twierdzi, że uważa się, iż moc szamanów tego plemienia „jest ambiwalentna, gdyż jednocześnie umożliwia zdolność leczenia, jak i wywoływania chorób”. Te zdolności mają wywoływać konflikty z powodu „oskarżeń o czarnoksięstwo i posługiwanie się trucizną”.
Szamani zażywają w czasie ceremoniałów uzdrawiania psychodelik o nazwie ayahuasca. Jest to napój „często stosowany w regionie Amazonki w czasie praktyk duchowych”. Wiąże się też szamanizm z rytuałami mającymi sprowadzić śmierć na wroga.
Jak pisze Mangiaracina, czasie Światowego Forum Ekonomicznego odbywają się również panele „ekumeniczne”, na które zaprasza się wyznawców różnych religii. Jeden z zeszłorocznych uczestników takiego panelu powiedział, że przekazano mu, by nie używał takich słów, jak „Bóg”, „wiara” i „religia”.
W tegorocznym panelu „Klimat i natura”, podczas którego doszło do pogańskiego obrzędu, udział wzięli Kristalina Georgieva, dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Monetarnego, Katharine Hayhoe, specjalistka od badań atmosferycznych, Jesper Brodin, dyrektor naczelny Ingka Group, André Hoffmann, wiceprzewodniczący Roche Holding oraz Ajay Banga, prezes World Bank Group.