Jak się dowiedzieliśmy, zgodne z treścią ujawnionej przez Telewizję wPolsce24 notatką policyjną, Magdalena Sroka planowała przerwę w posiedzeniu komisji śledczej z 31 stycznia. W pośpiechu jednak zakończono posiedzenie, a przewodnicząca komisji nie potrafiła w sensowny sposób odpowiedzieć na pojawiające się wątpliwości.
Teraz sprawę komentuje poseł Marcin Warchoł:
„Odrzucenie przez sąd wniosku o areszt @ZiobroPL i ujawniona notatka komendanta stołecznego policji nie tyle kompromitują przewodniczącą nielegalnej Komisji ds. Pegasusa, co uzasadniają podejrzenie popełnienia przez nią przestępstwa”.
Dalej dodaje, że opisane w notatce działania Sroki:
„[…] mogą świadczyć o usiłowaniu przez nią bezprawnego pozbawienia wolności ministra Ziobro, czyli o popełnieniu czynu z art. 13 par. 1 K.k. w zw. z art. 189 par. 1 K.k.”.
Dodał, że przewodnicząca komisji w rozmowie z policjantem o godzinie 10:10 poinformowała o planach przerwy w obradach do południa, aby dać policji czas na doprowadzenie świadka:
„A 20 minut później, tuż po rozpoczęciu obrad podjęła decyzję o przegłosowaniu wniosku o areszt i zamknęła obrady. Zakładając, że nie jest osobą z dysfunkcją psychiczną i była świadoma swoich czynów, należy uznać, że działała w sposób zaplanowany z zamiarem wprowadzenia w błąd policji i sądu”.
Warchoł zaznacza, że zachodzi też podejrzenie, że czyny te:
„[…] mogła popełnić, działając na szkodę interesu publicznego i prywatnego, dla osiągnięcia korzyści osobistej i przekraczając uprawnienia funkcjonariusza publicznego, co z kolei wyczerpuje znamiona czynu z art. 231 par. 2 K.k.”.
Polityk zaznacza, że w takich okolicznościach treść wniosku komisji do sądu o areszt ministra podpisanego przez szefową komisji uznać można „za poświadczenie nieprawy (art. 271 par.1). Na koniec jego wpisu czytamy:
„Do zadania prokuratora należałoby teraz ustalenie, czy przewodnicząca Sroka dokonywała tych przestępczych czynów z takim zamiarem, czy też została do nich nakłoniona lub zmuszona. Odpowiedzi na to pytanie przyniosłoby przesłuchanie wszystkich członków komisji i analiza bilingu rozmów przewodniczącej”.
Odrzucenie przez sąd wniosku o areszt @ZiobroPL i ujawniona notatka komendanta stołecznego policji nie tyle kompromitują przewodniczącą nielegalnej Komisji ds. Pegasusa, co uzasadniają podejrzenie popełnienia przez nią przestępstwa. Opisane w notatce działania pani Sroki mogą…
— Marcin Warchoł (@marcinwarchol) March 31, 2025