Lek. med. Andrzej Kaciuba, ordynator Oddziału Detoksykacyjnego dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie, alarmuje:
"Oddział jest pełny i to nie są uzależnieni od fentanylu! Skończmy z tym mitem. 90 proc. moich pacjentów, jeśli nie więcej, to są osoby uzależnione od leków dostępnych w aptece bez recepty. To jest gorsze od fentanylu."
Współczesna kultura sprzyja szybkiemu sięganiu po środki przeciwbólowe przy najmniejszych dolegliwościach. Ból zęba czy kaszel często skłaniają do natychmiastowego zażycia tabletki lub syropu. Niestety, łatwy dostęp do tych leków oraz ich nadużywanie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Eksperci ostrzegają, że uzależnienie od leków przeciwbólowych może przybierać różne formy – fizyczne, psychiczne oraz behawioralne. Objawy odstawienia obejmują bóle mięśni, bezsenność, nudności, wymioty, biegunkę, pocenie się i niepokój. Psychiczne symptomy to silna potrzeba zażywania leku w celu uzyskania ulgi od bólu lub uczucia euforii.
Naukowcy z University of Bristol przeanalizowali 148 badań obejmujących ponad 4,3 miliona dorosłych pacjentów z przewlekłym bólem, leczonych opioidowymi lekami przeciwbólowymi na receptę. Wyniki wskazują, że niemal co dziesiąty pacjent jest uzależniony od opioidów lub ma związane z nimi zaburzenia.
W Polsce dostępność silnych leków przeciwbólowych bez recepty, takich jak te zawierające ibuprofen czy paracetamol, sprzyja ich nadużywaniu. Najmocniejsze tabletki przeciwbólowe bez recepty zawierają składniki takie jak ibuprofen, paracetamol czy naproksen.
Lek. med. Andrzej Kaciuba podkreśla, że uzależnienie od leków przeciwbólowych prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach może być śmiertelne:
"To prosta droga do śmierci. Człowiek najczęściej umiera we śnie. Po prostu tyle tego weźmie, że już się nie budzi. Zapaść, zapadnięcie podniebienia. Serce nie wytrzymuje. Przyczyn śmierci jest wiele, ale ma ona swoje źródło w opioidach."
Problem lekomanii w Polsce narasta w alarmującym tempie. Ekspertka cytowana przez "Puls Medycyny" zwraca uwagę na drastyczny wzrost skali tego zjawiska, wskazując na niekontrolowane stosowanie zarówno leków na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty.
W obliczu rosnącego problemu uzależnienia od leków przeciwbólowych konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat ryzyka związanego z ich nadużywaniem.