Liczniki są ważnymi urządzeniami często używanymi w cyfrowych systemach komputerowych. W języku potocznym liczniki te nazywane są timerami. Liczniki te zasadniczo rejestrują rodzaje zdarzeń, które mają miejsce w określonym przedziale czasu. Należy jednak pamiętać, że liczniki te muszą posiadać pamięć, która pozwala im zapamiętywać stany poprzednie i przechowywać nowe.
Natomiast odczyty cyfrowe wykorzystują komputery integralne, które generują enkodery liniowe i odczytują sygnały podczas śledzenia osi maszyn. Dzięki temu trybowi pomiaru obszary robocze śledzą działanie maszyny i położenie narzędzia. Podsumowując, liczniki te wykorzystują zestaw sygnałów lub przerzutników do monitorowania sumy.
Liczniki cyfrowe
Liczniki cyfrowe mogą pomóc w liczeniu, pomiarach i kontroli pozycji. Chociaż dane wejściowe mogą się różnić w postaci sygnałów czujników i impulsów w kształcie fali, jego wyświetlacz LED można łatwo podłączyć do sterowników PLC i komputerów do użytku w przemyśle spożywczym, elektronicznym i maszynowym.
Liczniki w elektronice cyfrowej
Licznik w urządzeniach cyfrowych obejmuje urządzenie, które przechowuje i prezentuje numeryczne wystąpienie procedury lub wyznaczonego zdarzenia w zsynchronizowanej formie za pomocą sygnału zegarowego. Razem te instrumenty wykrywają określone zdarzenia w obwodzie. Oprócz zliczania liczniki te mogą również wykonywać z góry ustaloną sekwencję zliczania w oparciu o wcześniej ustawione wymagania. Na przykład, używając formuły 0,1, 3
Liczniki te spełniają swoją rolę dzieląc częstotliwość dowolnego przebiegu impulsowego. Liczniki następnie przechowują liczbę impulsów w formacie BCD lub binarnym, działając jako obwód sekwencyjny. Liczniki mediów obejmują różnorodne systemy cyfrowe, takie jak urządzenia do pomiaru czasu, zegary cyfrowe i inne urządzenia do szacowania częstotliwości.
Zanurzmy się teraz w świat liczników cyfrowych i odkryjmy dwa typy liczników cyfrowych.
- Liczniki asynchroniczne:
Liczniki asynchroniczne są zapisywane bez globalnych ustawień zegara. Pierwszy przerzutnik jest podłączony do zegara, a reszta przerzutnika następuje w kolejności następnego przerzutnika. Ponieważ przerzutnik otrzymuje za każdym razem inny sygnał zegarowy, liczniki te są asynchroniczne. Ponieważ wyjście jednego przerzutnika steruje wyjściem wykonawczym przerzutników, liczniki te pojawiają się jako liczniki tętnienia lub liczniki szeregowe. - Liczniki synchroniczne:
Liczniki synchroniczne wykorzystują uniwersalne zegary, które napędzają każdy przerzutnik i umożliwiają zmianę sygnału wyjściowego w ten sam sposób. W porównaniu do liczników asynchronicznych, te synchroniczne liczniki cyfrowe działają znacznie szybciej i z wyższą częstotliwością ze względu na możliwość wykorzystania globalnego zegara sygnałowego dla każdego przerzutnika. W rezultacie te liczniki równoległe są wydajne i generują niewiele błędów.
Funkcje i dane techniczne liczników cyfrowych:
Chociaż należy wziąć pod uwagę wiele cech liczników cyfrowych, niektóre z najbardziej pożądanych funkcji są następujące:
-
Kierunek liczenia
-
Wejście sygnału
-
Specjalistyczne wejście
Kierunek liczenia pokazuje, jak licznik cyfrowy przesuwa swoją liczbę. Może to być zarówno w górę, jak i w dół, lub jedno i drugie. Licznik w górę może przesuwać się do przodu w sekwencji takiej jak 1,2,3. Downcounter może poruszać się do tyłu, jak 3,2,1. W zależności od potrzeb systemu może występować także licznik dwukierunkowy.
Sygnał wejściowy w liczniku cyfrowym jest prostą funkcją pomiarów. Liczniki cyfrowe mogą mieć różne typy sygnałów, czyli prąd, napięcie, ładunek lub częstotliwość.
Wejścia specjalistyczne mają dostosowane wejścia w zależności od wyspecjalizowanych zastosowań. Obejmuje to sygnały takie jak czujniki przepływu, przełączniki mechaniczne, logikę cyfrową, enkodery, czujniki temperatury i przełączniki półprzewodnikowe.
Odczyty cyfrowe
Zwykle odczyty cyfrowe są stosowane w maszynach i urządzeniach elektronicznych, takich jak frezarki, szlifierki do płaszczyzn, tokarki, komparatory optyczne i strugarki kratowe. Te cyfrowe odczyty, dostępne na osiach 1, 2 i 3, można dostosować do własnych potrzeb. Pod względem jakości wszystkie odczyty cyfrowe zapewniają niezawodność i wydajność przy niskich kosztach konserwacji.
Odczyty cyfrowe mają również wiele wspólnych cech, które obejmują między innymi kanały wejściowe, osie wejściowe, liczbę linii, rozdzielczość i liczbę cyfr
Tutaj liczba osi określa liczbę osi wejściowych, których odczyt cyfrowy użyje do pomiaru wyników. Zwykle odczyt cyfrowy może mieć osie od jednej do czterech, ale tę zdolność pomiarową można również zwiększyć powyżej czterech. Kanał wejściowy oznacza wszystkie analogowe kanały wejściowe, w tym zarówno szczegółowe, jak i ogólne. Rozdzielczość pokazuje, jak dokładny może być odczyt w celu obliczenia pomiarów. Ważne są także inne cechy odczytów cyfrowych.
Funkcje i zastosowania odczytów cyfrowych
Odczyty cyfrowe mogą odbierać dane wejściowe z różnych źródeł aplikacji. To zawiera:
-
Narzędzia maszynowe
-
Mikroskopy pomiarowe
-
Mierniki wymiarowe
-
Komparatory optyczne
-
Współrzędnościowe maszyny pomiarowe
Obrabiarki to układy mechaniczne stosowane do obróbki elementów. Do pomiaru właściwości narzędzia służy mikroskop pomiarowy. Często w tych mikroskopach wykorzystuje się pomiary wymiarowe przy mniejszej mocy powiększenia, aby połączyć ostrzejsze obrazy z szerokim polem widzenia. Mierniki wymiarowe umożliwiają ilościowe pomiary wymiarów, biorąc pod uwagę liczne atrybuty, takie jak długość, grubość ścianki, otwór, zbieżność i głębokość. Komparator optyczny wyświetla na ekranie mały obszar/obraz w celu porównania go ze standardową skalą lub profilem nakładki.
Wniosek
Podsumowując, liczniki te mają za zadanie przechowywać liczbę różnych zdarzeń, które miały miejsce w określonym czasie, na podstawie sygnału zegarowego.
Liczniki cyfrowe mogą mierzyć czas, mierzyć częstotliwość, przechowywać dane, przetwarzać sygnały i nie tylko. Tego rodzaju liczniki wykorzystują różne funkcje i cyfry, a ich dokładność i rozdzielczość zależą od różnych modeli.
Odczyty cyfrowe pomagają w szybszym wykonywaniu operacji i zapewniają większą dokładność w środowisku pracy. Dlatego są powszechnie stosowane we współczesnych warsztatach, zwłaszcza w szlifierkach do płaszczyzn, tokarkach i frezarkach.