W obliczu pojawiającego się zagrożenia w związku z koronawirusem, coraz częściej zaleca się przyjmowanie Komunii świętej na rękę. Również przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zaproponował w dzisiejszym komunikacie, aby w przypadku ewentualnych ognisk wirusa w Polsce, pouczyć wiernych o możliwości Komunii duchowej oraz Komunii na rękę.
Jeżeli w kwestii zrezygnowania z Komunii sakramentalnej, i na czas zagrożenia, ograniczenia się jedynie do duchowego jednoczenia z Chrystusem, jasne jest, że to propozycja wyłącznie na skrajne przypadki zagrożenia epidemią, to mówienie przez hierarchę o Komunii na rękę, może zostać odebrane jako pochwała takiej formy w normalnych okolicznościach.
Obecne prawo liturgiczne, choć nie pochwala, to dopuszcza taką formę. Jest ona jednak sprzeczna w wielowiekową Tradycją Kościoła. Niesie za sobą wielkie ryzyko celowej profanacji, ale również profanacji „przypadkowej”, przez nieumyślne opuszczenie cząstek konsekrowanej hostii na podłogę. A jak uczy nas Kościół przez pisma Soboru Trydenckiego, cały Chrystus jest obecny w nawet najmniejszym okruszku konsekrowanego chleba.
Ostatnio, w kontekście przyjmowania Komunii na rękę, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, przypomniał sposób, w jaki w czasie objawień fatimskich Anioł Pokoju udzielał komunii dzieciom. W trzeciej wizji anioł ukazał się dzieciom z kielichem, nad którym unosiła się hostia. Dał hostię Łucji, a krew z kielicha Hiacyncie i Franciszkowi, którzy klęczeli. I to jest wzór, w jaki wierzący najdoskonalej powinni przyjmować Ciało Chrystusa.
Kardynał przypomniał też wzór św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy. O świętej założycielce Misjonarek Miłości pisze:
-„Z pewnością codziennie dotykała ciała Chrystusa w podupadłych i cierpiących ciałach najbiedniejszych z biednych. A jednak, napełniona zachwytem i pełną szacunku czcią (...) powstrzymywała się przed dotykaniem przeistoczonego Ciała Chrystusa”.
KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.
Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.
Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.
Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.
Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku
kak/ episkopat.pl, pch24.pl