W dzisiejszym wydaniu francuskiego dziennika „Le Figaro” ukazał się artykuł zatytułowany: „Chrześcijaństwo jest sercem Europy: nie zapominajmy o lekcji Jana Pawła II!”, w którym premier Mateusz Morawiecki przypomina wkład polskiego papieża w upadek komunizmu oraz jego przesłanie solidarności i miłosierdzia, widząc w nim odpowiedź również na dzisiejsze problemy Europy zmagającej się z pandemią.

-„Ten skromny chłopiec z Wadowic w Małopolsce został papieżem i pomógł pokonać Imperium Zła. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej niezwykłych historii XX wieku” – pisze Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreśla, że nauczanie papieża o solidarności i miłosierdziu jest dziś szczególnie cenne wobec kryzysu, z jakim Europa mierzy się ze względu na pandemię koronawirusa:

-„W Polsce, jednym z krajów najbardziej dotkniętych totalitaryzmem w XX wieku, okrucieństwa wojenne pochłonęły życie milionów niewinnych ludzi. A jednak to z tego »dalekiego kraju« przyszła duchowa odnowa dla świata. W obliczu pandemii koronawirusa Europa i świat muszą powrócić do nauki Jana Pawła II o solidarności i miłosierdziu” – pisze.

-„Papież Jan Paweł II głosił mądrą nadzieję: wiarę w inny porządek rzeczy. Lepszy niż ten, w którym żyjemy. Dzisiaj, gdy kryzys epidemiologiczny przeradza się w najgłębszą recesję gospodarczą od prawie stu lat, potrzebujemy tej nadziei jeszcze bardziej” – dodaje.

Morawiecki wskazuje na słowa „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które wypowiedziane przez Jana Pawła II, stały się siłą do powstania w Polsce Solidarności, a w Niemczech do obalenia Muru Berlińskiego, dzięki czemu runęła żelazna kurtyna:

-„W ten sposób słowa i czyny Jana Pawła II zmieniły oblicze Europy”.

-„Dzisiaj zmieni oblicze każdego europejskiego miasta i wsi, które stoją w obliczu epidemii. Niech przyniesie nadzieję, solidarność i uzdrowienie w każdym zakątku naszego kontynentu”.

Premier dzieli się również świadectwem, pisząc że dla niego osobiście św. Jan Paweł II był „mistrzem, przewodnikiem oraz podstawą, na której budował swoją wiarę o wolnej i zjednoczonej Polsce”.

kak/PAP