Reforma przygotowania się do małżeństwa dla katolików jest jedną z kluczowych form nowej ewangelizacji. By zahamować rosnące wnioski o stwierdzenie nieważności małżeństwa Kościół wprowadza dodatkowe obostrzenia dla kandydatów do małżeństwa.
Obecne nauki przedmałżeńskie są adresowane do wszystkich tych, którzy chcą zawrzeć sakament małżeński. Nie rozeznaje się czy para narzeczonych nadaje się do małżeństwa, czy też biorą ślub z przyczyn społecznych (np. narzeczona spodziewa się dziecka).
"Mając na uwadze potrzebę lepszego przygotowania narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz owocnego przeżywania życia małżeńskiego i rodzinnego, w ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, od początku 2013 roku w Archidiecezji Białostockiej organizujemy dni skupienia narzeczonych dla wszystkich przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa – potwierdza Andrzej Dębski z białostockiej kurii."
Dni skupienia dla narzeczonych to moment w którym rozpoznają oni czy naprawdę kochają się i chcą spędzić ze sobą resztę życia, czy może są ze sobą z przyzwyczajenia bądź z faktu, że rozpoczęli życie seksualne i pojawiło się dzieck. Jak dni skupienia wyglądają? Modlitwa, konferencja na wybrany temat, msza święta, spowiedź. Do tego rozmowa z kapłanem, rozważanie osobistych pytań i wątpliwości. Takie dni skupienia na pewno odstraszą tych, którzy kościół traktują instrumentalnie czy tych którzy nie chcą rozmawiać indywidualnie z prowadzącym nauki o swojej decyzji.
"Dni skupienia mają zająć 2-3 spotkania po kilka godzin. Udział w dniach skupienia powinien być potwierdzony oddzielnym zaświadczeniem, z pieczęcią parafii organizującej takie spotkanie i podpisem kapłana".
By móc wziąć ślub kościelny muszą być spełnione następujące warunki:
1. Zapowiedzi
Czytane są zarówno w parafii pana młodego, jak i panny młodej. Każdy, kto je usłyszy i wie o przeciwnościach, które mogłyby przeszkodzić w zawarciu małżeństwa, powinien zgłosić to do kapłana.
2. Rozmowa duszpasterska
Tu młodzi mogą zapytać kapłana o rozwiązywanie problemów małżeńskich, a także poruszyć indywidualne i osobiste tematy związane ze wspólnym życiem
3. Katecheza przedmałżeńska
Uczestnicy podczas spotkań mają możliwość pogłębić swoją wiedzę o małżeństwie i rodzinie w świetle nauki chrześcijańskiej. Pary przygotowują się do życia w rodzinie. Takie spotkania odbywają się raz w tygodniu przez miesiąc.
4. Trzy wizyty w poradni rodzinnej
Do poradni powinni narzeczeni zgłosić się najpóźniej 2 miesiące przed ślubem. Celem spotkań w poradni rodzinnej jest zapoznanie się przyszłych małżonków i rodziców z naturalnymi metodami rozpoznawania płodności.
5. Dni skupienia - NOWOŚĆ
Mają na celu lepsze przygotowanie narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz owocnego przeżywania życia małżeńskiego i rodzinnego. Składają się z wykładów, rozważań pisma świętego, spowiedzi i przygotowania do niej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Trwają 2-3 dni.
Czy to pomoże zahamować narastające wnioski o unieważnienie małżeństwa? Miejmy nadzieję, że tak.
sm/Fakt