- Prokuratura rejonowa w Miastku w województwie pomorskim wbrew naukowym dowodom twierdzi, że życie człowieka rozpoczyna się w chwili porodu. Tamtejsza prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie matki, która urodziła pijane dziecko. Prokurator prowadzący postępowanie uznał, że „płód nie jest dzieckiem i matka nie ponosi odpowiedzialności za swoje zachowanie względem płodu“. - informuje Radio Maryja
Dziecko urodziło się w kwietniu, a poród odbył się w domu. Okazało się, że dziecko miało prawie jeden promil alkoholu, problemy z oddychaniem, wadę serca. Sprawą zajęła się prokuratura, jednak... postępowanie zostało umorzone, ponieważ stwierdzono, że pijana „matka nie ponosi odpowiedzialności za swoje zachowanie, bo to płód a nie dziecko”.
– Zgodnie z prawem dziecko staje się dzieckiem w chwili rozpoczęcia akcji porodowej. Możemy to oceniać jednoznacznie z punktu widzenia moralno-etycznego. Prawo jednak rozgranicza, kiedy mamy do czynienia z płodem, a kiedy z człowiekiem. Działanie tej kobiety polegające na piciu alkoholu, odbywało się w czasie ciąży, czyli dotyczyło płodu. Człowiekiem stajemy się bowiem z chwilą narodzin – oznajmił prokurator Oskar Krzyżanowski na łamach „Dziennika Bałtyckiego“.
Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży niesie ze sobą wiele konsekwencji zarówno dla kobiety jak i dla dziecka.
Ta decyzja wzbudziła oburzenie opinii publicznej Zdaniem Henryka Kuczaja, konsulatora Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski umorzenie było motywowane „polityczną poprawnością i uległością wobec dyktatury kłamstwa”.
– Przecież dziecko w szkole podstawowej wie, że człowiekiem jest się od poczęcia. Mówi zresztą o tym bardzo wyraźnie Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, która ma już 10 lat, że dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności – wskazywał Kuczaj.
– Jeżeli byśmy patrzyli na to racjonalnie, to zupełnie jest to nieadekwatne do wyników badań, do praktyki klinicznej, o której mówi też Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce – dodał konsultator KEP.
Prokuratura odpowiada na medialne zarzuty.
- W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dotyczącymi postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Miastku w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez matkę, która w czasie porodu pozostawała w stanie nietrzeźwości, Prokurator Regionalny w Gdańsku na podstawie § 73 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, podjął decyzję o przeprowadzeniu analizy akt przedmiotowej sprawy, celem zbadania prawidłowości przebiegu postępowania oraz podejmowanych w jego toku decyzji. - czytamy w oświadczeniu
bz/radiomaryja.pl/gdansk.pr.gov.pl